ספר: לחבק את האויב

אייל דרור, 11.06.2023

בין השנים 2018-2013 קיים צה"ל את המבצע ההומניטרי הגדול ביותר בתולדותיו, ואחד הגדולים שצבא ביצע אי פעם. במסגרת זאת הצילה מנהלת "שכנות טובה" את חייהם של מאות אלפי אזרחים סורים שסבלו ממלחמת האזרחים המתחוללת במדינתם. בספר חדש, פרי עטו של מפקד המנהלת מסופר כיצד הוקמה המנהלת ואיך נבנה אמון מול השחקנים השונים שהיו מעורבים בפרויקט
לחבק את האויב/אייל דרור/2023, 216 עמודים

לחבק את האויב/אייל דרור/2023, 216 עמודים

בין השנים 2018-2013 קיים צה"ל את המבצע ההומניטרי הגדול ביותר בתולדותיו, ואחד הגדולים שצבא ביצע אי פעם. במסגרת זאת הצילה מנהלת "שכנות טובה" את חייהם של מאות אלפי אזרחים סורים שסבלו ממלחמת האזרחים המתחוללת במדינתם - בין שבאמצעות מתן טיפול בבתי החולים בישראל, ובין שבאמצעות אספקת מאות אלפי טונות של ציוד הומניטרי.

בספר מתאר הכותב, מפקד המנהלת, על בסיס חוויותיו ממאות המפגשים עם האזרחים הסורים וארגוני הסיוע, כיצד הוקמה המנהלת בתנאי אי ודאות ואיך נבנה אמון מול השחקנים השונים שהיו מעורבים בפרויקט. הספר בוחן מהי מהותה של שותפות, מדוע אף פעם אסור לנוח על זרי הדפנה ומהי המשמעות של חשיבה מחוץ לקופסה.

סא"ל (מיל') אייל דרור שירת במשך 24 שנים במערכי התיאום והקישור בזירה הפלסטינית, והיה מפקד"שכנות טובה" ברמת הגולן. הוא דוקטורנט באוניברסיטת חיפה בחוג לחינוך ומנהיגות, ומרצה בין־לאומי בנושאי המזרח התיכון, סיוע הומניטרי, שיתופי פעולה ובניית אמון.