פרק 10: בחירות 2022 והקמת הממשלה בראשות נתניהו

איתמר רבינוביץ', סגן יו"ר המכון ללימודי ביטחון שליד אוניברסיטת תל־אביב, נשיא קרן דן דוד ועמית לא תושב במכון ברוקינגס בוושינגטון 02.07.2023

ביוני 2022 הודיע ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, על התפטרותו בתום שנה בתפקיד. ימים ספורים לאחר מכן החליף אותו יאיר לפיד, ונקבע מועד לבחירות חדשות לכנסת — 1 בנובמבר 2022 .

כאשר הוקמה ממשלת בנט־לפיד תמכה בה קואליציה של 61 חברי כנסת, שהורכבה ממפלגות ומסיעות שייצגו את כל גווני הקשת של הפוליטיקה הישראלית. למן ההתחלה הייתה זאת ממשלה שבירה, שאותגרה על־ידי מציאות סבוכה, סתירות ומאבקים פנימיים, ומתקפה בלתי פוסקת של אופוזיציה נחושה בראשותו של בנימין נתניהו. הממשלה החדשה הצליחה להתגבר על אתגרים אלה בחודשיה הראשונים, ובאביב 2022 העבירה, לראשונה זה קרוב לארבע שנים, תקציב מדינה. הקואליציה החלה להתפורר כאשר עידית סילמן, חברה במפלגתו של בנט, הודיעה על פרישה. בעקבותיה פרשו ח״כים נוספים מסיעתו ומסיעת מרצ, ובסופו של דבר נותר בנט למעשה ללא סיעה משלו. לפיד כיהן כראש ממשלת מעבר עד בחירות 1 בנובמבר. ממשלת בנט־לפיד נשענה על קואליצייה מגוונת שייצגה את מלוא הקשת של הפוליטיקה הישראלית, ובשל כך נבצר ממנה מעצם מהותה להתמודד עם שאלות היסוד של המדינה — בראש ובראשונה הסוגיה הפלסטינית. בשל כך נגזר עליה להתמודד עם האתגר המתמשך שסוגיה זו מציבה בלי לנסות ולפתור אותה מיסודה. היא אותגרה גם על־ידי האיבה הבלתי פוסקת של האופוזיציה בהנהגתו של נתניהו, שסירבה לקבל את הלגיטימיות של הממשלה החדשה.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן