אסטרטגיות בלתי אלימות, אתגרי עוצמה רכה והחזית הדיגיטלית

ד"ר שי אטיאס, מרצה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר־אילן. שירת במגוון תפקידים בתחום הדיפלומטיה הציבורית של ישראל. תחומי מומחיות: היסטוריה דיפלומטית, תקשורת בין־לאומית, דיפלומטיה ציבורית ודיגיטלית, חקר העוצמה הרכה, משברים תקשורתיים וזירת ארצות הברית31.07.2023

מלחמת רוסיה אוקראינה היא סכסוך רב־גוני שמשליך על - הפוליטיקה והלוחמה העולמית. מעבר להיבטים הצבאיים, הוא שופך אור על האפקטיביות של אסטרטגיות בלתי אלימות, תפקידה של "עוצמה רכה" (יכולתה של מדינה לעצב את ההעדפות וההתנהגות של אחרים באמצעות משיכה ושכנוע), הופעת החזית הדיגיטלית והעצמתה את היכולת להשתמש במידע כוזב (דיס־אינפורמציה) במסגרת מבצעים של לוחמת תודעה. היבטים אלה מספקים לקחים חשובים גם לישראל, כאשר היא מנווטת דרך הנוף הגיאופוליטי שלה ומבקשת להתמודד עם איומים, לחזק את מעמדה ולרתום את כוחה של התקשורת בעידן המודרני.

לוחמת תודעה

העוצמה הרכה כוללת מגוון רחב של כלים, אולם אחד הבולטים הוא לוחמת התודעה השימוש במידע נכון או כוזב כדי לשכנע – בעד או נגד יריב מסוים. הופעת האינטרנט והמדיה החברתית הציגו אתגרים והזדמנויות חדשות בלוחמה בעיקר בתחום לוחמת התודעה עיצוב דעת הקהל המקומי, הקהל של האויב והקהל – העולמי ביחס למלחמה בכלל ולטובת יריב אחד ונגד היריב שממולו.

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן