נבואה שמגשימה את עצמה (אפקט פיגמליון)

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

שורשי המושג "אפקט פיגמליון" נמצאים במיתולוגיה היוונית. פיגמליון, מלך קפריסין, פיסל דמות אישה, והזדהה עימה כל כך עד שהחל להתייחס אליה כיצור חי. לנוכח היחס האנושי והמיוחד שהעניק לה, הפכה אותה אפרודיטה, אלת האהבה, ליצור חי ואנושי. מאחורי האגדה עומדת מהות שנכונה לכל יחסי סמכות, ולמנהיגות במיוחד. המונח אפקט פיגמליון נטבע על ידי הסוציולוג רוברט מרטון באמצע המאה ה־20, ומתייחס לעיקרון שמבוסס על ניסיון של אלפי שנים, לרעיון שנבואה מגשימה את עצמה. בלב הטיעון הקביעה שציפיות מאדם או מקבוצה יכולות להתגשם, ולו בשל עצם קיומן והתודעה שהן יוצרות. במחקר מפורסם שראה אור ב־1968 על ידי רוזנטל וג'ייקובסון [8], נשתל מידע כוזב בקרב מורים על תלמידים בבית ספר יסודי. המידע סימן באופן שרירותי חלק מהתלמידים כמוכשרים במיוחד, ואת חלקם כחלשים. תוצאות המחקר גילו שלאחר חודשים מספר קבוצת "המוכשרים" אכן השיגה תוצאות טובות יותר. לא רק שהמורים התייחסו אליהם באופן חיובי ומטפח יותר, אלא שהתלמידים בעצמם מימשו את הציפיות מהם, "ענו" ליחס שקיבלו ובפועל השיגו תוצאות טובות יותר.

הזכרתי כבר קודם שמנהיג נדרש להאמין באנשיו באופן אישי ועמוק ובאופן גלוי וניכר. מפקד שמשדר לחייליו שהם נבחרים, שהם בעלי פוטנציאל גבוה, ושהם מתקדמים היטב בתחום המקצועי, יוצר אצלם תודעה שמעצימה את אמונתם בעצמם, מגבירה את תחושת המסוגלות שלהם, וגורמת להם לממש את הציפיות שמראש תלו בהם. כראיה, לא פעם אנו מגלים שחיילים בגדוד שקיבלו משימה שהייתה בדרך כלל מוטלת על חיילי סיירת כגון ביצוע מעצרים, יפתיעו במירכאות כפולות, ויבצעו את המשימה "כמו חיילים בסיירת".

חייל, מפקד־משנה או קבוצה שמתפתחת אצלם תודעה של איכות, יכולת וביטחון עצמי – יתאמצו להגשים את הציפיות מהם וישקיעו מאמץ, גם אם לא מודע, ביציקת תוכן לדימוי שלהם בעיני עצמם.

אפקט פיגמליון יכול גם להשיג תוצאות הפוכות. אדם או קבוצה המפתחים תודעה שאין מהם כל ציפייה ושהם לא מוצלחים – יאמצו לעצמם דימוי של בינוניים או אפילו חסרי תועלת, והביצועים שלהם יהיו בהתאם.

אם הזכרתי את הפרקטיקה של הנעה פנימית שוב ושוב כתכלית המנהיגות, הרי שנבואה חיובית שמגשימה את עצמה היא אחד הכלים האפקטיביים ביותר לכך, וחיזוקים חיוביים הם האמצעי הראשי למימושה.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz