משמעת ויוזמה

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

"ברור מאליו שהחינוך ליוזמה בצבא אינו בא במקום המשמעת, ולא על מנת להחלישה. על הצבא לפעול מתוך משמעת ברזל בתחומי ההוראות, ההנחיות והפקודות הניתנות על ידי המוסדות והמפקדים המוסמכים, אבל כל קצין וכל חייל צריך ליזום ביצוע הפקודה; שומה עליו לפעול לא כדי לקיים מצוות אנשים מלומדה ולצאת ידי חובת המשמעת, אלא כדי להשיג את המטרה הרצויה: זאת אומרת לנצח".

(דוד בן־גוריון, יחוד ויעוד – דברים על ביטחון ישראל) [6]

 

יחידות המטפחות את המשמעת ברוח הנאמר בפרק הקודם, יודעות לשלב בין משמעת ליוזמה, ובין משמעת לשיקול דעת, חדשנות ויצירה. אין סתירה בין משמעת ובין יוזמה, ויוזמה ויצירתיות אינן שם נרדף לחריגה מפקודות ונהלים. בתוך הכללים ובתוך הפקודות יש מרחב עצום וכמעט אין־סופי ליוזמה ולחדשנות. שחקני קבוצת כדורסל יבצעו את "תרגיל מספר אחד" בווירטואוזיות בתוך מסגרת החוקים של המשחק. נגן או הרכב מוזיקלי מבצעים קטע מוזיקלי באופן מקורי וייחודי במסגרת הסולמות האוניברסליים. יתרה מכך, אם לקבוצת נגנים לא יהיו כללים שיוצרים בסיס משותף לעבודת צוות – הם לא יוכלו להלחין ולנגן דבר ביחד. הכללים, לפיכך, הם שמאפשרים ליצור ולתפקד במשותף, ומאפשרים ליצור ולחדש באופן קבוצתי או להפעיל תחבולה באופן צוותי.

מט"ק, טייס או מפקד מחלקה בקרב או בפעילות מבצעית, יכולים וחייבים לפעול כהבנתם בתוך גבולות הגזרה שלהם, ובתנאי שהם דבקים בכללי המקצוע ודבקים במשימה לאור המטרה. כך גם רמ"ד או ראש צוות שניתנו להם גבולות גזרה של תפקידם ושל משימתם, שידועים להם הכללים המקצועיים, ובתוכם הם יכולים וחייבים ליזום, ליצור ולחדש. כללי המשמעת וכללי המקצוע הם לא רק תנאי לתפקודם, אלא תנאי ליצירה, לאלתור ולתגובה מהירה ויעילה. כלי נגינה שמיתריו אינם מתוחים או אינם מכוונים, לא יפיק את הצלילים הרצויים. משמעת היא מבנה הכלי וכיוונו, מוזיקה היא מה שעושה עם כלי הנגינה החייל או המפקד. למפקד מחלקה יש בכל שבוע נתון מסגרת של חוקים והנחיות (מקום הפעילות, שעות הפעילות, שעות שינה, תכני חובה וכללי הצבא), אבל עליהם הוא יכול וחייב להוסיף וליזום בעצמו: שיעורים מקצועיים, סוגי תרגולים, ניתוח אירועי קרב ושגרה, פעילות גיבוש ועוד.

כל מפקד עתיד להיתקל בנסיבות שמשתנות, ובסיכונים ובהזדמנויות שעשויים לחייב תגובה ושינוי: של גבולות הגזרה, של השיטה ואפילו של המשימה. במקרים מסוג זה קיימת האפשרות לפנות למפקד, להציף את הצורך, לשכנע ולקדם את הרעיון החדש. אפשר וחובה לשנות את התוכניות, את השיטה ואפילו את המשימה; אבל חובה להציג זאת לרמה הממונה, להסביר ולשכנע, ולעולם לדבוק במשימה לאור המטרה. להסביר ולשכנע הן מילים נרדפות למנהיגות.

במקרים מיוחדים, בשעה של דחיפות, כשאין זמן ואין אפשרות לדבר עם המפקד הממונה, מפקד רשאי ואף צריך לפעול על פי שיקול דעתו. אלה מקרים נדירים, המתרחשים כמעט אך ורק בקרב, ומוגדרים כ"נוהל אין זמן". מפקד שמזהה הזדמנות בעת לחימה חייב לנצל אותה ולצאת קדימה להתקפה או לאיגוף. זו אינה חריגה ממשמעת אלא ביטוי מובהק למימושה, אבל קיים תנאי אחד מרכזי ומהותי: שהפעולה נעשית לאור המטרה וכפי שהיא הוגדרה. במילים אחרות, יוזמה המהווה חריגה מהפקודות מותרת אך רק בהתקיים התנאי המשולש: שאין זמן, שלא ניתן ליצור קשר עם המפקד ושההחלטה מתקבלת לאור המטרה. יוזמה, לפיכך, אינה עומדת בסתירה למשמעת; להפך, יוזמה מבטאת את הדרגה הגבוהה ביותר של מימוש המקצועיות והמשמעת.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz