חוסן

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

מקצועיות הפרט היא גם המבואה לחוסנו האישי. הנשק העיקרי של חייל קרבי הוא חוסנו. הטוב שבאמצעי הלחימה לא יעזור לחייל אם הוא לא יהיה איתן לנוכח הקשיים בקרב או אתגרי החיים בשדה, בים או בכל יחידה תובענית אחרת. שדה הקרב אינו מרחם ואין בו הנחות. יהא ממד הלחימה אשר יהא, תפקוד יעיל תחת לחצים וקור רוח לנוכח סכנת חיים הם דרישה בסיסית מכל לוחם, ולא ניתן לבנות ולגבש קבוצה לוחמת ללא אימונה והכשרתה לתנאים מסוג זה. לוחמים, ופעמים רבות גם תומכי לחימה, חייבים להיות מורגלים פיזית ומנטלית במיעוט צרכים, עמידה בתנאי מזג אוויר ותנאים פיזיים קשים, וכושר התמודדות עם חוסר ודאות, שינויים והפתעות. לוחמים צריכים לשמור על רמת תפקוד גבוהה בתנאי ערפל הקרב, ולהפגין כוח סבל ועמידה לאורך זמן.

חוסן אישי משפיע על חוסן הקבוצה. ראשית, מפני שהאחרון הוא קודם כול החוסן המצרפי של כל החברים בקבוצה. שנית, וחשוב לא פחות, חוסנו של הפרט מקרין על חברי הקבוצה לחיוב או לשלילה. לחוסן יש אפקט של השראה והשפעה הדדית. קשיי התמודדות של חיילים בודדים עשויים להשפיע לרעה על כלל חברי הקבוצה, ולהפך – איתנות וחישול יוצרים נורמה שבמהרה הופכת מודל לחיקוי.

החוסן דרוש בקרב ובשגרה. חובתו של המפקד לאמן לכך את אנשיו בהדרגה ובמתינות, אך בנחישות ובהתמדה, מתוך אמונה שחוסנם יהיה אחת מהסגולות המרכזיות שיעמדו לרשותם במצבי לחץ בכלל ובמצבי לחימה בפרט. מרגע שניתן הדבר, ואדם מוצא בעצמו את היכולת לעמוד בקשיים ולהתגבר, הוא עושה צעד נוסף בביסוס תחושת המסוגלות והביטחון שלו בעצמו וביכולותיו. זוהי תכונה ויכולת שעל המפקד לסייע לפרט לפתח, ומרגע שהאחרון מגלה שיש לו את כוחות הנפש להתמודד עם קשיים – הוא הופך מיומן יותר בתחום, וטבעי לו יותר להפוך זאת להרגל בעת הצורך. כדי לפתח חוסן נדרש המפקד להכיר את תנאי הקרב, הלחימה והלחצים הנלווים, כמו גם את חייליו, על כישוריהם המנטליים וחוזקותיהם האישיות. אימונים המדמים את שדה הקרב, סדרות ותרגילים הממחישים לחץ, קושי, כישלון, והתגברות על כל אלה – הם המפתח לחישול נפש החייל והמפקד.

כדי להתמודד עם לחצים בשגרה, ובוודאי לקראת שעת מלחמה, הכרחי לפתח כושר עמידה וחוסן. היטיב לתאר זאת על דרך השלילה פרידריך הגדול (מלך פרוסיה ומצביא צבאי): "בקרב מפסידים בדרך כלל לא בגלל אבדות בנפש כמו בגלל רפיון ידיים". ועל דרך החיוב צריך לומר, שתפקידו של מפקד לבסס בקרב פקודיו חוסן פיזי ומנטלי, התלהבות ולהט פעולה, איתנות לנוכח קשיים ורצון להילחם כדי לנצח.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz