התמקדות במקצועיות ובמשימה

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

תפקוד יעיל של קבוצה תלוי במספר גורמים, והראשון והבולט מעל כולם הוא רמה מקצועית ורמת משימתיות גבוהות. בלב הזהות הקבוצתית ניצבים המקצועיות וההישגים. זהו המגדיר המרכזי של חברי הקבוצה כפרטים וכקולקטיב, וזוהי זכות קיומה וייעודה – לתפקד ביעילות למימוש המשימות ולנצח. לנצח – פשוטו כמשמעו, ולנצח במובן של לפצח: למצוא פתרון טכנולוגי, לאתר את האויב, לפרוס רשת תקשורת יציבה, למצוא פתרון לוגיסטי לבעיה מתמשכת, למצוא שיטת ניהול טובה יותר ועוד.

מפקד צריך למקד את עיקר העשייה שלו ושל הקבוצה בטיפוח הרמה המקצועית, שתוביל לביצוע איכותי ויעיל. לכידות חברתית, למשל, חשובה ביותר, אבל היא אמצעי בדרך למטרה. המטרה היא רמת תפקוד גבוהה המושגת בזכות תיאום גבוה בין מקצוענים. מקצוען בפני עצמו הוא חסר משמעות. לספורט יחידני זה מתאים, אך הרוב המכריע של המשימות הצבאיות הן צוותיות, ובעידן הנוכחי, כשהלחימה, הבעיות והאתגרים מורכבים יותר – מתחייבת עבודת צוות מפותחת יותר. מפתחת אמל"ח מצטיינת או מפתח יכולת טכנולוגית שאינם קשובים לשותפים שלהם ואינם נעזרים בהם, פוגעים באפקטיביות הצוות ובהישגיו. כך גם אצל מפתחי שיטות פעולה ביחידות לוחמות. לעומת זאת, שחקן מצטיין שמשחק באופן קבוצתי תורם באופן ניכר להישגי הקבוצה. התיאום המקצועי בין האנשים ביחידה כולל שילוב בין בעלי מקצועות שונים, אשר מביאים את עצמם לידי ביטוי באופן מקצועי ומתואם, ולצד זאת שומרים על מקומם של בעלי התפקידים האחרים. זה המפתח למיצוי אנשים, אשר מוביל לשיפור המקצועיות ועמידה במשימה.

כל מפקד בכל תחום חייב להשקיע זמן רב באמצעות שיטות מגוונות בהעלאת הרמה המקצועית של הקבוצה, להפוך את המקצוע וההישגים לעמוד השדרה של היחידה ועל בסיסו לפתח ולהעצים את הגאווה, הלכידות וההנעה הפנימית.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz