הפרט כמשפיע

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

יחס, שייכות, מסוגלות, ותחושת משמעות יוצרים הנעה פנימית, אך יש דבר נוסף שמגביר אותה ומעצים את הפרט – השפעה. המדרגה הגבוהה ביותר בהעצמת הפרט היא הידיעה והתחושה שהוא משפיע, כלומר תורם ומייצר שינוי במציאות. ההפך מ"שקוף" זה משפיע, ההפך מ"בורג" במערכת זה אדם, חייל או מפקד שמשפיע. ההשפעה יכולה להיות אצל חייל בקבוצה שהוא משתייך אליה, אצל מפקד ביחידה שעליה הוא מפקד, או השפעה של חייל ביחידה שבה הוא משרת. התחושה של אדם שהוא תורם בכלל ותורם לקבוצה בפרט יוצרת טעם, ערך ומשמעות לחייו.

אחד מתפקידיו המרכזיים של מנהיג הוא לאפשר ולהציע לחברי הקבוצה מרחב להשפעה, מקום להשמיע רעיונות, ביקורת והצעות לשיפור. כולם רוצים להועיל ולהשפיע. השפעה יכולה להתבטא במעשה או במחשבה, בפעולה או ברעיון. די להקשיב בריכוז וברצינות כדי שהפרט ירגיש שהוא משפיע. מפקד שמקשיב ובוודאי מפקד שמטפל בנושאים שעלו בשיחה, מבטא לא רק הכרה בחייליו או בפקודיו, אלא מבטא את השפעתם על המציאות ועל אופן הפעולה של המפקד.

חופש פעולה וחופש יצירה הם תנאים הכרחיים. אין סתירה בין נהלים, תרגולות ותורה ובין גמישות, חדשנות והשתנות. גם למוזיקאי יש כללים: יש תווים, סולמות, אקורדים קבועים, ובכל זאת ניתן לנגן את היצירה המוזיקלית בדרכים רבות ומקוריות. במקרה של צה"ל, אם צריך לשפר או לשנות תרגולת לחימה או שיטה לניהול או תפעול, חייבת, ולרוב קיימת, פתיחות לשינוי. השינוי וההשפעה יכולים לבוא לידי ביטוי בדרגים זוטרים ובכירים, בשדה ובמטה, בתפקידי מנהלה או ביחידות קרביות. יתרה מכך, בצה"ל יש יחידות רבות שחייבות כשיטה וכתרבות להתחדש, להמציא ולפתח. למעשה, בעידן הנוכחי זו דרישה קבועה מכולנו, ולפיכך על כולנו לעודד השתנות והשפעה בכל שכבות הפיקוד. זה חיוני לשמירת הרלוונטיות של הארגון, ולשמירת המשמעות והחיוניות של הפרט והקבוצה. יש קשר חזק בין חדשנות ובין תחושה של אדם שיש ביכולתו להשפיע. אדם שחש שאין בכוחו להשפיע, לעולם לא יוכל להביא לידי ביטוי חשיבה חדשנית. אנשים שמשפיעים על היחידה, בוודאי אנשים שמרגישים שותפים לפיתוח ולהמצאה, מרגישים על פי רוב הגשמה עצמית, מרגישים משמעותיים ומרגישים משמעות, בבחינת "אני משפיע, משמע אני קיים".

לצה"ל הזכות לגייס לשורותיו את מיטב הנוער שיש במדינת ישראל. רבים מהם מביאים עימם ידע ניהולי, טכנולוגי, גישה לעולם הדיגיטלי, לאמצעים מתקדמים ולמחשבים, וידע בנושאים נוספים. המפקד צריך לזכור שאצל פקודיו יש יכולות וידע רב, שגם אם אינם חופפים לחלוטין את תפקידם ביחידה, אפשר להפיק מהם תועלת רבה. הפקודים יכולים לתרום למפקד או לחבריהם בנושאים הייחודיים להם, וכך לחזק את תחושת המסוגלות והביטחון שלהם בעצמם.

כאשר פקוד מרגיש שניתנת לו האפשרות להשפיע, הוא מבין שהמפקד שלו סומך עליו ומעריך אותו. יחד עם תחושת המסוגלות העצמית שנבנית באופן הדרגתי, ודרך ההיכרות האישית של המפקד והשייכות לקבוצה, גדלה ומתעצמת ההנעה הפנימית, ותפקודו של הפרט מגיע לשיאו.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz