המנהיג המודרני בעידן הרשתי

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

אנו חיים בעידן חדש, העידן הרשתי, אשר מייצר גם דפוסי מנהיגות חדשים. הרשתות החברתיות והרשתות הצבאיות מאפשרות לקיים תקשורת בהיקף ובשיטות שלא נודעו בעבר, ובמרכזן ריבוי משתתפים, שיתוף נרחב של ידע והיעדר היררכיה. קצין חימוש בסדנה ברמת הגולן יכול וצריך להיות חבר בפורום מקצועי, שבו הוא לומד, מתעדכן ומתייעץ עם מקביליו בנושאי עניין רלוונטיים עבורו. מפקד מחלקה בבא"ח גולני יכול להיות חבר בפורום עם קצינים אחרים שעוסק במנהיגות, היסטוריה צבאית או כל תחום אחר שרלוונטי לתפקידו. זו מציאות מלאת אפשרויות אשר יכולה להעשיר ולהעצים כל בעל תפקיד, ולסייע בשיפור התפקוד של יחידתו.

יש בכך הזדמנות ויש בכך גם סכנות. נתחיל בהזדמנות: הרשת טומנת בחובה אין־ספור אפשרויות לחיבורים חדשים ויצירתיים: העברה של ידע ומידע, אפשרות להתייעלות בזכות מיצוי מיטבי של משאבים, מקום להיווצרות קהילות מקצועיות שלומדות יחד ומפתחות ידע ושיטות עבודה משוכללות, וגם מקום ליצירת חברויות ותמיכה מקצועית וחברתית. במיוחד בארגון גדול כמו צה"ל, יש מקום ופוטנציאל רב לעבודה רשתית, והמפקד צריך לעודד זאת, תוך שהוא מבין את המשמעויות והנגזרות למנהיגותו, ותוך שהוא מציב גבולות וכללים לשיח הרשתי.

אך יש גם סכנות: הרשת יוצרת שיח שמשטיח לכאורה את המבנה הארגוני. אבל המבנה נשאר ללא שינוי ורק השיח יותר "שטוח". זו תופעה שעלולה ליצור בלבול ולגרום למפקד לשכוח שהוא מפקד בכל מצב ובכל מקום, גם במרחב הרשתי. הרשת אומנם משטחת הייררכייה ומחברת בין בעלי תפקידים מיחידות שונות, ובכך כוחה, אך מפקד חייב להשאר מפקד גם בזמן השתתפותו בשיח הרשתי. טשטוש המבנה הארגוני שיוצרת התקשורת הרשתית עלול ליצור בטעות את הרושם שיש תחליף לעקרון הפיקוד ולדמות המפקד. הרשת היא תוספת אך אינה תחליף! יש נושאים שנכון שיעלו ויידונו בין בעלי מקצוע דומים ברשת, אך יש נושאים שלעולם נותרים בתחום אחריותו של המפקד. תפקידו אינו מצטמצם בגלל האפשרויות שהרשת מספקת, וכל תחומי אחריותו נותרים כשהיו.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz