"אל תהי חכם בעיניך"

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

"אל תהי חכם בעיניך" (משלי ג'), והרלב"ג (רבי לוי בן גרשום) הוסיף: "אל תהי חכם בעיניך, ותתרשל מפני זה מלחקור עוד בענייני החכמה, כי זה ימנע ממך הרבה מהשלימות אשר אפשר לך לקנותו, אך תמיד חשוב בהיותך חסר חכמה, ותהיה מפני זה חוקר בה תמיד, ותוסיף על שלימותך שלמות".

 

"אל תהי חכם בעיניך" הוא הכלל הראשון של "דע את עצמך", והוא נכון לכל אדם, בכל תפקיד ובכל גיל. מפקד חייב להיות בתחושת חוסר ידע ופער מקצועי כל הזמן. הוא חייב להיות סקרן וצמא דעת, הדוחף את עצמו ומנצל כל רגע ללימוד. המקצוע הצבאי הוא המקצוע המורכב ביותר והמסוכן ביותר, והוא מטיל אחריות כבדה ביותר על העוסק בו. הוא כולל ידע בתחום המקצוע הייעודי (יבשה, אוויר, מודיעין ועוד), בתורת הלחימה, באמצעי לחימה, בפסיכולוגיה, בטכנולוגיה, בניהול, בהיסטוריה, בגאוגרפיה ובתחומים אחרים המתווספים ככל שדרג הפיקוד בכיר יותר (מדע המדינה, ניהול מערכתי, אסטרטגיה ועוד). הצלחה או כישלון, חיים ומוות ביד המפקד, ובזכות למידה, שיפור מקצועי וקניית ידע ומיומנות יוכל לבצע את תפקידו טוב יותר.

צניעות היא ביטוי נוסף של "אל תהי חכם בעיני עצמך". היא מחוללת צורך למידע נוסף, לנתונים, להקשבה, ולשקלול נקודות מבט שונות של אנשים וגופים שונים. צניעות היא מצב מנטלי עמוק ביותר, ותכונה שיש לה ערך רב עבור מנהיג. צניעות אין פירושה לדבר בשקט, לדבר מעט או לעמוד בצד. צניעות היא תודעה של מנהיג אשר חי בתחושה שהוא אינו יודע מספיק, שבכל עשייה ובכל הצלחה שלו מעורבים אנשים נוספים, ושחובה להקשיב ולתת מקום לזוויות מבט שונות.

מפקד צנוע חי בתחושה קבועה שאינו יודע מספיק על המתרחש ביחידה או על השינויים והחידושים המתפתחים בתחום המקצועי. מפקד צנוע חי כל הזמן עם דחף להעמיק בנושאים המקצועיים, ללמוד ולהתייעץ. צניעות קוראת לאיסוף מידע (בדוחות, בתחקירים, בשיחות, בראיונות, בקריאה ועוד), וקוראת לקיום תהליכי חשיבה משותפים ועבודת צוות, אשר מעבר לתרומתם לעניין, מעצימים את חברי הקבוצה ומעניקים להם משמעות ותחושת שייכות.

יש לצניעות יתרון משמעותי נוסף – היא מאפשרת לשתף בקרדיט את כל המעורבים בעשייה. מפקד צנוע תופס את עצמו כל הזמן כחלק מצוות. לעומת זאת, מפקד שאינו כזה תופס את עצמו או את יחידתו כדבר היחידי שמשפיע על העשייה והתוצאות. מפקד צנוע הוא איש צוות בהווייתו, שרואה וחי את כלל הגורמים שתורמים למשימה, ולכן מקפיד לשתף אותם, זוכר את חלקם בעשייה ונותן להם קרדיט על כך.

מפקד שמתנהג כך מקרין זאת על אנשיו, והם כקבוצה מאמצים את אותה גישה, ובעצמם מפתחים שיתופי פעולה, עבודת צוות וצניעות.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz