איתנות ונחישות

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

הגדרת הקצין כוללת גם משפט שנוגע לביצועים שהוא מפגין ולתוצאות המצופות ממנו: "איתן, בעל יכולות ניתוח גבוהות, יכולת קבלת החלטות וכושר ביצוע, גם בתנאי לחץ ונוכח כל קושי". כל אלה תכונות חשובות ביותר, שכל מפקד צריך לעשות מאמץ קבוע לטפח אותן, והשפעתן על תוצאות הקרב, על משימה לוגיסטית, על פיתוח אמל"ח או על פיתוח נגישות מודיעינית, הן מכריעות. כה מכריעות עד שקשה להפריד בין התכונות הללו, ובין הכישורים הבסיסיים שמנהיג נדרש להם כדי להנהיג.

מימוש העקרונות הללו נדרש לא פחות בקֶרֶב הצוות והקבוצה עצמם. איתנות היא תכונה שכל מנהיג צריך להפגין באופן אישי, אך באותה מידה עליו לפתח אותה בקרב אנשיו. היא משפיעה על לכידותם ועל אופן תפקודם. חוסן נפשו של הלוחם וכושרו הפיזי הם עמוד השדרה של עוצמת היחידה, והם המנוע האמיתי של כל אמצעי לחימה מאויש. חיילים ומפקדים חייבים להיות מוכנים נפשית ופיזית למצבי הקרב, ואם הם אינם קשוחים מספיק, טובים ככל שיהיו אמצעי הלחימה של היחידה – היא לא תהיה כשירה לביצוע משימותיה. חוסן ואיתנות הם נשקו העיקרי של חייל בקרב, ולמען האמת גם בשגרה, וראשון להפגין זאת הוא המפקד.

האיתנות שמפקד מפגין הופכת להיות מושא לחיקוי, ונורמה שעל פיה יש לנהוג. נחישות היא תכונה שנוכחותה מאפשרת ליחידה להתמודד עם קשיים מתמשכים בשגרה או בחירום, ובוודאי בשעת מלחמה. כאשר מפקד מגלה נחישות – היא מוקרנת כלפי חייליו, והם ינהגו כמוהו. חיקוי המפקד ותכונותיו היא תופעה המתקיימת בכל התפקידים במהלך כל שׂדרת הפיקוד. כך בצבא וכך בארגונים אחרים. תכונות המפקד ואופן התנהגותו, הגלויה והסמויה, משפיעות ומעצבות את האנשים ביחידה, ומקרינות על רוחם, גישתם, על תרבותם ועל ביצועיהם.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz