אחראי על פיתוח יכולותיו

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ"ל ה־22 של צה"ל15.01.2023

"קרא וחזור וקרא על המערכות שניהלו אלכסנדר, חניבעל, קיסר, גוסטבוס אדולפוס, טירן, הנסיך אז'ן ופרידריך. עשה אותם מופת לך. זו הדרך היחידה להפוך למצביא גדול, לרכוש את סוד אומנות המלחמה".

(נפוליאון) [15]

 

במשפט הראשון בהגדרת הקצין נקבעה דרישה נוספת ומרכזית: "אחראי לכשירות מסגרתו ולפיתוח יכולותיו". [3] מנהיג אינו מצביע על אחרים ככאלה שהיו צריכים ללמד אותו, אלא רואה בעצמו מחולל הלמידה והידע שלו. כאשר נדרש אפלטון לסוגיית מיהו המנהיג, התנאי הבסיסי שציין היה תכונת "היודע". מנהיג צריך לדעת, להיות בקיא, לשלוט בתורה, בנתונים ובעובדות. מנהיג לוקח אחריות למצב הידע שלו: מעצים את עצמו, מפתח את עצמו, מרחיב את ידיעותיו בעצמו, דוחף את עצמו ומגביר את יכולותיו בעצמו.

מפקד קורא ספרות צבאית ומאמרים,

קורא חומר בתורת המקצוע הכללית,

לומד חומר בתחומו המקצועי הייחודי,

לומד ניתוחי אירוע,

לומד תחקירי עבר,

רואה סרטים דוקומנטריים רלוונטיים,

מקדיש זמן להעמקות מקצועיות,

ובעצמו מתאמן ומתרגל.

מפקד חייב להמשיך וללמוד במהלך כל תפקידיו, וצריך להרחיב את הידע שלו לתחומים נוספים הנוגעים למקצוע (היסטוריה והיסטוריה צבאית, חינוך, פסיכולוגיה, טכנולוגיה ועוד). מפקד לומד ומתפתח לא רק שמקדם את השכלתו המקצועית, אלא משפיע ומקרין על סביבתו ומקדם התנהגות כזו גם בקרב פְּקודיו. הם מחקים אותו ומתנהגים כמוהו. יתרה מזאת, מפקד שאחראי על יכולותיו שלו הוא מפקד שזוכה לאמון פְּקודיו. הם רואים בו, בצדק, אדם מעמיק, מקצוען בעל ידע נרחב, אשר אפשר לסמוך עליו ואפשר ללכת אחריו.

"מפקדים ראויים לשמם אינם גומרים בעצם לעולם את חוק לימודיהם ואימוניהם, כי הם חייבים ללמוד ולהשתלם כל חייהם".

(דוד בן־גוריון, 1949)

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz