לא מלחמה היברידית מצומצמת, אלא מצב מלחמה קונספטואלי

יאיר אנסבכר, יועץ ודוקטורנט, חוקר את המלחמות החדשות17.01.2022

תגובה למאמרו של ד"ר יגיל הנקין על אודות הקשר שבין המושג "מלחמה היברידית" ובין האירועים האלימים הרחבים שביצעו ערביי ישראל בשטח מדינת ישראל בזמן מבצע "שומר החומות"

אחת הפרשנויות המקובלות במערב למושג "מלחמה היברידית" היא זו שהיטיב לתאר ד"ר הנקין במאמרו,1 והיא עוסקת באמצעים השונים שבהם נעשה שימוש במלחמה היברידית כאשר הכוונה היא לדרך חשאית, בלתי רגילה להפעלת כוחות לוחמים (כמו תצורת ההפעלה המפורסמת והמזוהה ביותר עם רעיון המלחמה ההיברידית של לוחמי הכומ"מ הרוסים באוקראינה, שהזכיר הנקין - "האנשים הירוקים הקטנים" או "האנשים המנומסים" - אשר תפסו עמדות שולטות ברחבי חצי האי קרים בלי להזדהות כלוחמים רוסים ובכך שינו דה־פקטו את מאזן הכוחות הצבאי ללא קרב). ואולם על־פי ביקורת של כמה מומחים לרוסיה2 כמו למשל של יאניס ברזינץ3 מנהל מרכז מחקר הביטחון והאסטרטגיה (CSSR) בלטביה המתמחה בצבא רוסיה, הרוסים ויתר אויבי המערב עושים שימוש נרחב באמצעים שונים הקיימים בשטח האפור4 (כמו למשל בלוחמים שאינם מזוהים או לבושים אזרחית) גם במלחמה קונוונציונלית לחלוטין (ואגב כך גם בנויה תורת המלחמה הייעודית למלחמה  של יחידות הספצנאז) ההגדרה המערבית הנפוצה אם כן לוקה בחסר, ובעיקר בחוסר הבנה מלא של מה שהרוסים מתכוונים אליו כאשר הם משתמשים בביטוי המושאל הזה כדי לתאר מצב מלחמה קונספטואלי.

בהגות הצבאית הרוסית המתפתחת מאז 2010 (ובמיוחד מאז התפרסמה דוקטרינת גרסימוב בנאומו בפברואר 2013) מצוי בשנים האחרונות מקום של כבוד למושג "מלחמה היברידית", הנשען על הגדרתו המקורית של פרנק הופמן האמריקני מ־2007 (אשר אגב הושפעה רבות ממלחמת לבנון השניה וביצועי חזבאללה במהלכה). לפי הופמן, זאת: "צורת מלחמה המשלבת לוחמה פוליטית, לוחמה קונוונציונלית, לוחמה לא סדירה ולוחמת סייבר עם שיטות השפעה אחרות כמו פייק ניוז,  דיפלומטיה, חוקים והתערבות אלקטורלית זרה בשילוב עם פעולות קינטיות. בשימוש בכלל האמצעים אלו  התוקפן מתכוון להימנע מייחוס או גמול. כמו כן ניתן להשתמש בהגדרה כדי לתאר את הדינמיקה הגמישה והמורכבת של מרחב הקרב הדורשת יכולת הסתגלות גבוהה".5

ואולם הרוסים אימצו רק חלק מהגדרה זו, וכן את שמה, כדי לתאר תופעה אחרת ייחודית ורוסית למדי. בעיני הרוסים6 מלחמה היברידית היא קודם כול הוליסטית וממושכת,7 ונועדה לרתום את כל האמצעים הקיימים ברשותה של אומה (מדינתיים ושאינם כאלה) כדי להשיג מטרה אסטרטגית, שהיא (במקרה הרוסי) מלחמת חורמה בין תרבותית כנגד אויב8 נפש.9

לוחמי הכומ"מ הרוסים, "האנשים הירוקים הקטנים" באוקראינה, 9 במרס 2014

לוחמי הכומ"מ הרוסים, "האנשים הירוקים הקטנים" באוקראינה, 9 במרס 2014

על פי חוקרים שונים,10 הסיבה לפספוס המהותי בהגדרה זו במערב היא חוסר הבנה תרבותית מספקת11 של הנפש הרוסית, שכן מהתמוטטות ברית המועצות חש הממסד הרוסי מנוצח (ואף נרדף תמידית) במלחמת רעיונות ודעות שמנהל נגדו המערב. העובדה כי ברית המועצות התמוטטה לתוך עצמה ללא כל מלחמה קונוונציונלית, יחד עם האופי התרבותי-אסטרטגי של הרוסים12 הוסיפה נופך של אמינות והצדקה עצמית עמוקה לתפיסת עולם זו. 

הרוסים המובסים היו משוכנעים כי הוליווד, הבנק העולמי, תרבות השפע המערבית, תקשורת ההמונים והעוצמה הרכה של ארצות־הברית קשרו נגדם קשר כל יכול.  תפיסה זו, שנשמעת לאוזניים מערביות קונספרטיבית, היא שהולידה במוחם של הרוסים את צורת המלחמה החדשה, האנטי־מערבית ביסודה שלהם. היא כוללת את הנחת היסוד כי יש אויב העוין אותנו באופן קבוע, וכי אי אפשר או לא כדאי להתנגש בו כעת ישירות מסיבות שונות. ואולם אין זה אומר שמותר להניח אף לרגע את ההבנה והכוונה הסופית להביס אותו, ובעבור זאת כל האמצעים כשרים: ריגול, חבלה ומלחמה חשאית; מלחמות מידע כולל הסברה; תעמולה הונאה ולוחמה פסיכולוגית על כל ענפיהן המסועפים; מאמצי סייבר ברמות שונות ועוד.13

ההיגיון הכולל של צורת מלחמה זו הוא התשה, אלא שההבדל הגדול בין מלחמה היברידית למלחמת התשה רגילה (העשויה להיות אחד ממרכיבי המלחמה ההיברידית) הוא העובדה שמלחמה היברידית נעה סביב רעיון אסטרטגי מסדר אחד ברור שכל יתר הכלים והאמצעים העולים על הדעת (המדינתיים, החצי מדינתיים או האזרחיים) משרתים אותו. מתוך בהירות הרעיון המסדר קל ואפקטיבי יותר לאחד ולתכלל מאמצים שונים לאותה המטרה. כאן אני מסכים עם ד"ר הנקין, שטען בראשית מאמרו כי: "יש להיזהר מיצירת רושם שמדובר באיזו דוקטרינה מסובכת ומתוחכמת המופעלת בידי רבי אמנים. הפשטות היחסית היא זו שמגדילה את האיום, שהוא קל להבנה אך לא תמיד להתמודדות".

ספר לימוד היסטוריה פלסטיני ובו נכתב: "קולוניאליזם תרבותי: הסוג המסוכן ביותר של קולוניאליזם"

ספר לימוד היסטוריה פלסטיני ובו נכתב: "קולוניאליזם תרבותי: הסוג המסוכן ביותר של קולוניאליזם"

דווקא כישראלים אולי יקל עלינו להבין את המושג הזה טוב יותר מיתר אנשי המערב כיוון שאנו משמשים מאז תחילת שנות ה־20 של המאה ה־20 כמטרה המרכזית של מלחמה היברידית ענפה יצירתית ומרשימה שמבצעים נגדנו הפלסטינים.14 אמנם, כפי שנראה, דווקא מקרה הבוחן של המאורעות האלימים בשטח ישראל בזמן מבצע "שומר החומות" מצד ערביי ישראל הבדלנים בעלי זהות אנטי ישראלית, הוא דוגמה מצוינת להמחשת המושג "המלחמה ההיברידית" בכוונתו הרוסית המלאה. ואולם כל לימוד של מקרה הבוחן של מבצע "שומר החומות" ללא הבנה מלאה זו יהיה לוקה בחסר, ובנקודה זו מצויה המחלוקת שלי עם ד"ר הנקין, שטען כי ארגוני הטרור (כמו חמאס וחזבאללה) פועלים כדי לארגן אלמנטים אזרחיים מקרב ערביי ישראל שיסייעו להם בעת מלחמה נגד המדינה. כלומר, הכותב עשה שימוש בהגדרת המלחמה ההיברידית המצומצמת, הבוחרת להדגיש את האמצעים, בשעה שההקשר הרחב של "מלחמה היברידית" מתאים יותר לזהות התרבותית והדתית העמוקה של אלה מהערבים החיים בישראל הבוחרים בבדלנות ושואפים לחיסולה, או לעצם הרעיון הלאומי הפלסטיני המבקש ביסודו למחוק את מדינת ישראל היהודית מעל פני האדמה – מצב מלחמה קונספטואלי.

רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, הזכיר את הביטוי "תורת ההוגעה" שפיתח אל"ם (מיל') שמואל ניר, והסביר כי: "העימות [...] הוא התנגשות הרצונות הלאומיים. רצון לאומי לא ניתן לבטל באבחת חרב. מכאן שעלינו לנקוט אסטרטגיה, שההכרעה בה היא שבירת רצון המלחמה של החברה ואיבוד יכולתה לפעול ביעילות. זאת באמצעות מהפך תודעתי בחברה, המסתייע במהלכים צבאיים כי אין הכוח הצבאי לבדו יכול להכריע את העימות.15

המקרה הפלסטיני הוא מקרה בוחן מובהק לתצורת מלחמה שכזאת, שבה יש אויב קבוע, רעיון אסטרטגי ראשי מסדר ומגוון עצום של אמצעים וכלים מסוגים שונים שבהם נעשה שימוש כדי לקיים מטרה זו. החל בספרי חינוך16 וחינוך בכלל,17 מוסדות רווחה ודעוה, עבור לחקיקה וחרמות בין־לאומיים, לוחמה פסיכולוגית ושימוש בדת, וכלה בטרור וגרילה. ערביי ישראל הבדלנים בערים המעורבות וביתר חלקי הארץ לא הפכו במהלך "שומר החומות" לכלי שרת אופרטיבי בידי חזבאללה או חמאס. אירע דבר פשוט ומסוכן מכך בהרבה - על חלקים בחברה הערבית בישראל חל תהליך של פלסטיניזציה, כלומר שותפות ברעיון האסטרטגי של מלחמה היברידית, נגד עצם קיומה של מדינת ישראל.

 

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz

שוטרים במהלך מהומות ביפו. צילום: דוברות המשטרה

שוטרים במהלך מהומות ביפו. צילום: דוברות המשטרה

הערות

 • ד"ר יגיל הנקין, "אם יקרה פעם נוספת: מאורעות מבצע 'שומר החומות' כמקרה של לחימה היברידית", בין המערכות, 12 בינואר 2022.

 • Hugo Klijin with Engin Yüksel, “Russia’s Hybrid Doctrine: Is the West Barking Up the Wrong Tree?,” Clingendael Magazine, 28 November 2019; Dr. Damien Van Puyvelde, “Hybrid War - Does it Even Exist?”, NATO Review, 7 May 2015.

 • Janis Berzins, "Not ‘Hybrid’ but New Generation Warfare", in Howard, G. and Czekaj, M. (Eds.) Russia's Military Strategy and Doctrine, The Jamestown Foundation, Washington, DC, 2019

 • Makissa Dalton, Kathleen H. Hicks, Lindsey R. Sheppard, Michael Matlaga and Joseph Federici, “Gray Zone Project”, Center for Strategic and International Studies, 13 August 2019.

 • Frank Hoffman, Conflict in the 21st Century: The Rise of Hybrid Wars, Potomac Institute for Policy Studies, Arlington, Virginia, 2007

 • Mason Clark, Russian Hybrid Warfare, Institute for the Study of War, 2020.

 • “Russian New Generation Warfare Handbook”, Asymmetric Warfare Group (December 2016).

 • Ben Connable, Stephanie Young, Stephanie Pezard, Andrew Radin, Raphael S. Cohen, Katya Migacheva, and James Sladden, “Russia’s Hostile Measures: Combating Russian Gray Zone Aggression Against NATO in the Contact, Blunt, and Surge Layers of Competition”, RAND Corporation, 2020.

 • אני מודע לחוסר האמפיריות המובהק שבמילה זו, אך הכוונה כאן היא לאויב קבוע שאין לעשות עימו שלום, ושעצם קיומו מהווה איום על קיומנו שלנו. המערב הפרגמטי הכלכלי והשלומני מיסודו אינו מצליח להבין נקודה עקרונית זו.

 • Andrew E. Kramer, “Russian General Pitches ‘Information’ Operations as a Form of War”, New York Times, 2 March 2019.

 • Robert S. Mueller III, “Report On The Investigation Into Russian Interference In The 2016 Presidential Election”, US Department of Justice, March 2019; Heather A. Conley, “The Kremlin Playbook”, Center for Strategic and International Studies, 13 October 2016; “Little Green Men, a Primer on Modern Russian Unconventional Warfare, Ukraine 2013-2014”, US Army Special Operations Command, 6 August 2016; Mark Galeotti, Russian Political War: Moving Beyond the Hybrid, Routledge, New York, 12 February 12, 2019; Ofer Fridman, Russian Hybrid Warfare: Resurgence and Politicisation, C Hurst & Co LTD, London, 24 May 2018; Eugene Rumer, “The Primakov (Not Gerasimov) Doctrine In Action”, Carnegie Endowment For International Peace, 5 June 2019.

 • דימה אדמסקי, תרבות אסטרטגית וחדשנות צבאית, מערכות ומודן, בן שמן, 2013.

 • “Russian New Generation Warfare Handbook”, Asymmetric Warfare Group, (December 2016)

 • אני נוטה לזהות את תחילת הסכסוך הישראלי ערבי בפרעות תר"פ (1920) אשר פרצו בירושלים.

 • אל"ם (מיל') שמואל ניר (סמו), "ההוגעה ומבחן ההסתגלות", בתוך: אסטרטגיית ההתשה בעימות מוגבל, המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה והמכללה לביטחון לאומי, עמ' 163 - https://bit.ly/329SeOk

 • איתמר אייכנר, "האו"ם דורש מהפלסטינים: הסירו תכנים מסיתים מספרי הלימוד", Ynet, 31 באוגוסט 2019

 • אטילה שומפלבי ואליאור לוי, "מהיטלר ועד למפה בלי ישראל: מבט להסתה במערכת החינוך הפלסטינית", Ynet, 2 ביוני 2016