יצא לאור! לא פה לא שם: דיוקנו של הדור הצעיר הפלסטיני

עדי לרנר, עורך "מערכות"03.04.2022

ספר חדש בהוצאת "מערכות" בשיתוף מרכז דיין שבאוניברסיטת תל אביב, פרי מחקרו של ד"ר מיכאל מילשטיין, על התמורות העמוקות שחווה המערכת הפלסטינית בעשורים האחרונים דרך עיני הדור הצעיר, ועל השפעותיו הן על הציבור והממשלים הפלסטיניים בגדה המערבית וברצועת עזה והן על ישראל

דיוקנו של הדור הצעיר הפלסטיני משקף את התמורות העמוקות שחווה המערכת הפלסטינית כולה בעשורים האחרונים. זהו דור שחווה מתחים עזים מבית ומחוץ, ותודעתו עוצבה בהשראת תהליכי יסוד שטלטלו את הפלסטינים מאז ראשית שנות ה־90, ובראשם כינון הרשות הפלסטינית, האנתפאדה השנייה, הפיצול הפנימי בין הגדה המערבית ורצועת עזה ו"האביב הערבי".

ספר זה משרטט את מאפייני הדור הצעיר הפלסטיני, תוך שיטוט וירטואלי בין המסגרות שבהן הוא פועל: החל בתאים המשפחתיים ומועדוני הנוער, דרך הקמפוסים וסניפי המפלגות וכלה בהפגנות ובזירות הפיגועים. במסגרת הזאת מנותחת השפעת הצעירים הן על הציבור והממשלים הפלסטיניים בגדה המערבית וברצועת עזה והן על ישראל.

ד"ר מיכאל מילשטיין הוא ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז משה דיין באוניברסיטת תל־אביב וחוקר בכיר במכון למדיניות ולאסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן. בעבר שימש יועצו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש הזירה הפלסטינית באמ״ן. מילשטיין חיבר שלושה ספרים: בין מהפכה ומדינה - הפתח והרשות הפלסטינית (2004); המהפכה הירוקה - דיוקנה החברתי של תנועת החמאס (2007); מוקאוומה - עלייתו של אתגר ההתנגדות והשפעתו על תפיסת הביטחון הלאומי של ישראל (2009); וכן עשרות מאמרים שעניינם המערכת הפלסטינית, החברה הערבית בישראל, המגמות האסטרטגיות במזרח־התיכון, אתגרי הביטחון הלאומי של ישראל ודיוקנו של המודיעין המודרני. מילשטיין מעורב כיום במהלכי חקיקה ובמיזמים הנוגעים להוראת הערבית במערכת החינוך ולהתמודדות עם הפשיעה והאלימות בחברה הערבית בישראל.

 

לקריאת הספר המלא לחצו כאן

 

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz