יצא לאור: התפתחות הקרב המשולב בצה"ל - עבר, הווה ומבט לעתיד

ספר חדש בהוצאת "מערכות" שמציג את ההתפתחות התפיסתית־ארגונית ואת תהליכי בניין הכוח והפעלתו של השילוב בשדה הקרב מהקמת צה"ל ועד ימינו

שילוב כוחות, יכולות ואמצעים שונים בשדה הקרב מעניק יתרונות רבים, והפך עם השנים למוסכמה אוניברסלית. אולם לביטוי השילוב בשדה הקרב פנים רבות. ספר זה מציג את התפתחות השילוב הבין־חילי והבין־זרועי בצה"ל, שנוצר בניסיון מתמשך לתת מענה מיטבי לצורכי הלחימה המשתנים. השילוב בצה"ל מתבצע תוך התייחסות למאפייני כוח האדם, הטכנולוגיה, מגבלות המשאבים ואילוצים נוספים.

המבוא לספר מציג את השילוב באופן כללי, ואילו שמונת הפרקים שאחריו מאורגנים סביב תקופות, כאשר כל אחד מהם נכתב על־ידי חוקר המומחה לתקופה. כל פרק מתחיל בהצגת אתגרי הלחימה האופייניים לתקופה וממשיך בתיאור המענה להם מהיבט שילוב הכוחות - תורת הלחימה, ההתפתחות בחילות והאיזונים ביניהם, ארגון היחידות, הסיוע לכוחות לסוגיו ועוד. כאשר התקופה מסתיימת במלחמה, מוצגת סקירה כללית ומדגמית של איכות שילוב הכוחות בה, ואחריה תיאור מפורט יותר של השילוב בקרב אחד. סיכום הספר מציג תובנות מסכמות והמלצות לעתיד.

זהו הספר הראשון המציג את ההתפתחות התפיסתית־ארגונית ואת תהליכי בניין הכוח והפעלתו של השילוב בשדה הקרב מהקמת צה"ל ועד ימינו. הספר נועד לתת למפקדי היחידות ולבוני הכוח מסד ידע למיצוי מיטבי של הכוחות בהווה, ולשינויים בעתיד.

יוזם ועורך הספר, תא"ל (מיל') ד"ר מאיר פינקל, הוא ראש תחום מחקר במרכז דדו לחשיבה צבאית בין־תחומית באגף המבצעים במטכ"ל. לשעבר מח"ט שריון, ראש מחלקת תו"ל ותפיסות בזרוע היבשה ומפקד מרכז דדו.

לקריאת הקדמת מפקד המכללות הצבאיות לחצו כאן או על "הורדת PDF"

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz