סיכום המערכה על העיר סואץ

נחום זקן, 26.08.2021

רבות דּובר על השאלה אם היה צורך בקרב על סואץ, והרבה פחות דּובר על הלקחים שיש ללמוד ממנו. במסגרת הכנסים של סיכומי הקרבות, שנערכו לאחר המלחמה, נעשה סיכום גם על המערכה בסואץ. הסיכום בראשות הרמטכ"ל התקיים ב־14 באפריל 1977. השתתפו בו: פורום אלופים, חניכי הקורס הראשון של מפקדי חטיבות, בפיקודו של תא"ל משה בר־כוכבא (בריל), ומפקדים שלקחו חלק בלחימה.

הרמטכ"ל רא"ל מרדכי (מוטה) גור, שהשתתף במלחמת יום העצמאות בקרב על כיבוש באר שבע, ופיקד על חטיבת צנחנים בכיבוש ירושלים במלחמת ששת הימים, ידע מניסיון אישי מהי המשמעות של לחימה בשטח בנוי. הוא ייחס חשיבות רבה לניתוח הקרב בסואץ, ולכן נכח בו באופן אישי.

קמ"ן החטיבה רס"ן עודד ברלי: העיר סואץ נמצאת במוצא הדרומי של תעלת סואץ. העיר מוקפת מים משלושה כיוונים. מגיעים אליה שלושה צירים: מצפון מגיע אליה ציר עצה; במרכז חוצה אותה ציר סרג' המגיע מקהיר, עובר לכל אורכה עד הקצה המזרחי שלה, והוא הציר העיקרי והראשי; מדרום מגיע אליה ציר החוף פולחן. אשר לאויב בעיר: לפני הכניסה אליה לא היה ידוע לנו מידע רב עליו. ידענו על שני גדודי חי"ר ויחידת טילי נ"ט בתוך העיר ועל גדוד קומנדו בפורט אבראהים. בדיעבד התברר שהיו בעיר הרבה יותר כוחות משידענו עליהם.

כוחות רבים מדיוויזיות 4 ו־6 נהרו מן האזורים הצפוניים, ג'ניפה ושלופה אל תוך העיר סואץ. התקדמות כוחות האוגדה מרכסי ג'ניפה דרומה אל המרחבים שמצפון וממערב לסואץ הביאה לנסיגה של כוחות רבים של האויב אל תוך העיר. אלה גם שולבו בהגנה עליה. מפקד הארמיה השלישית ראה בכיבוש סואץ ופורט אבראהים הידוק המצור על כוחותיו שבגדה המזרחית, ולכן ייחס חשיבות רבה להגנת הערים האלה. זאת נוסף על הממד הלוגיסטי והמורלי.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz