פרק 10: בעקבות הסכמי אברהם

איתמר רבינוביץ', סגן יו"ר המכון ללימודי ביטחון שליד אוניברסיטת תל־אביב, נשיא קרן דן דוד ועמית לא תושב במכון ברוקינגס בוושינגטון 28.11.2022

התקופה שנפתחה ביחסי ישראל־ערב עם חתימת "הסכמי אברהם" עוצבה על־ידי חמש התפתחויות עיקריות: ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארצות־הברית בנובמבר 2020; הקמת ממשלה בישראל ביוני 2021; המימוש ההדרגתי של "הסכמי אברהם"; מבצע ״שומר החומות" במאי 2021 ;ופלישת רוסיה לאוקראינה בפברואר 2022. בחירתו של ביידן לנשיא וכינון ממשלו בינואר 2021, בישרו שינויים משמעותיים במדיניותה של ארצות־הברית במזרח התיכון. תמורות מדיניות במעבר מממשל אמריקני אחד למשנהו, בייחוד כאשר מדובר במעבר מהגמוניה של מפלגה אחת לשנייה, הן תופעה מוכרת בהיסטוריה ובפוליטיקה האמריקנית. מדובר היה בכניסתו לתפקיד של מי שהיה סגנו ושותפו של ברק אובמה, ולדידו ביטולן של החלטות וקווי מדינות שאומצו על־ידי דונאלד טראמפ, כהתרסה נוכח מדיניותו של קודמו, היה מהלך טבעי.

מגמה זאת באה לידי ביטוי מוקדם עם הכרזתו של ביידן על כוונתו לחזור להסכם הגרעין עם איראן (בדיעבד הבינו ביידן ואנשיו שהייתה זאת טעות טקטית להציע מחווה כזאת, ללא תמורה למדינה האמונה על ניהול קשוח של משא ומתן). בניגוד לקשר האינטימי בין הבית הלבן של טראמפ ומשפחתו עם משפחות המלוכה של ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, ממשל ביידן, הגם שהיה ביקורתי פחות ממשטר אובמה כלפי המשטרים הסמכותניים בעולם הערבי, קיים יחסי עבודה תקינים אך מאופקים עם בעלות בריתה השמרניות של ארצות הברית. מדיניות זאת הושפעה גם ממשקלו של האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית.

מאוחר יותר, בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה ועליית משקלן של יצרניות הנפט והגז בעולם הערבי, ריכך ממשל ביידן את עמדתו כלפיהן. הממשל אישר את מכירת מטוסי ה־35-F לאיחוד האמירויות, אך ביצוע העסקה התמהמה. ככל שחלף הזמן התחמם יחסו של הממשלה להסכמי אברהם: מזכיר המדינה בלינקן השתתף ב"פסגת הנגב", והממשל השקיע מאמץ שקט בקידום הנורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית כחלק מן ההכנות לביקורו המתוכנן של הנשיא בערב הסעודית באביב 2022.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאןhttps://bit.ly/3ledAzz