פרק שביעי: "הבה": שחר של דור חדש?

מיכאל מילשטיין, 30.03.2022

 

האמת היא שהם מרדו בנו באמצעות המהפכה שלהם נגד  ישראל. הם מרדו במצב שאליו הגענו או שאליו הובלנו את עצמנו (אכרם עטאללה, עיתונאי מרצועת עזה)

זוהי אנתפאדה יתומה, אנתפאדה של הפרטים, שעליה משתלט יצר הנקמה של היחיד נגד הכיבוש. זוהי התפרצות [הבה] ללא חסות ממשית - עממית או מפלגתית - ללא הנהגה לאומית. היא מונעת מתוך תחושות של בלבול, ניכור או נקמה על אובדן חבר, אח או קרוב בעקבות הפעילות של הכיבוש (אמירות מתוך שיח שקיימה חבורת צעירים מהגדה המערבית)

 

רבים בזירות הישראלית והפלסטינית רואים ב־3 באוקטובר 2015 את העיתוי הסמלי של הופעת הדור הצעיר על בימת ההיסטוריה הפלסטינית המודרנית, במיוחד בהקשר של המאבק נגד ישראל. באותו הלילה רצח מֻהנד חלבי, סטודנט בן 19 מאוניברסיטת אל־קֻדס באבו דיס וחבר תא הסטודנטים של הג'האד האסלאמי, בדקירות סכין שני ישראלים – הרב נחמיה לביא והחייל אהרן בנט.

כוחות משטרה שהוזעקו למקום, סמוך לשער האריות בעיר העתיקה בירושלים, הרגו את חלבי שניסה להמשיך במסע הרצח. לפני שיצא לפיגוע הותיר אחריו חלבי, תושב הכפר סרדא הסמוך לראמאללה, מעין "צוואה" בדף הפייסבוק שלו. אותו מסמך הפך למקור חיקוי והשראה עבור מאות צעירים שהלכו בעקבותיו. הוא פתח את הפוסט באמירה ולפיה "לפי מה שאני רואה, האנתפאדה השלישית יצאה לדרכה".

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"