פרק עשירי: פני הדור: דמויות מפתח בהנהגת הדור הצעיר הפלסטיני

מיכאל מילשטיין, 30.03.2022

 

הדורות מתחלפים, אך דבר אחד משותף לכולם: אלה המניפים את הדגל הם בני עשרים או קצת יותר, והם הדור אשר הולך זקוף קומה (מאג'ד אל־עארורי, פרשן פוליטי ופעיל זכויות אדם מראמאללה)

 

הבנת הדור הצעיר הפלסטיני מחייבת העמקה לא רק בדיוקנם של אלה שמבצעים פיגועים, אלא גם בזה של הצעירים שמבקשים לנקוט דרכים שונות ולקדם יעדים אחרים. במסגרת הזאת נדרש להתחקות אחר צעירים המוגדרים כבר כיום כמעצבי דעת קהל, או כאלה שעושים את צעדיהם הראשונים בהקשר הזה. הבולטים שבהם מצטיירים כמושאי חיקוי עבור צעירים פלסטינים רבים ומצליחים לנסח בצורה בהירה את התחושות ואת היעדים הקולקטיביים של בני הדור הצעיר.

אישיותם של נציגי אותה ההנהגה, רובם בשנות השלושים והארבעים לחייהם (דור ה־Y) עוצבה בצל החוויות המכוננות של שני מאבקים – האנתפאדות הראשונה והשנייה – אך גם בהשראת כינון הרשות הפלסטינית. הם היו ילדים או נערים במהלך האנתפאדה הראשונה ולקחו חלק בהפגנות או בפעולות ועדות הסיוע החברתי שנוסדו ברחבי השטחים באותה התקופה.

חתימת הסכם אוסלו והקמת הרשות הפלסטינית הטביעו חותם עמוק על חייהם כמתבגרים, וחלקם השתלב במוסדות הממשל העצמי הפלסטיני. מאוחר יותר חזו אותם הצעירים בקריסת ההסכמים המדיניים ובהידרדרות המערכת הפלסטינית למאבק אלים נגד ישראל, ובהמשך הדרך לעימות פנימי בין המחנות - הלאומי והאסלאמי. הצעירים האלה הושפעו אפוא משתי חוויות מנוגדות: מצד אחד תקדים היווצרותה של הריבונות הפלסטינית, אך מן הצד האחר הזעזוע העמוק שספג אותו הישג היסטורי אשר איים להשיב את הפלסטינים לתקופה שלפני 1993.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"