ריאיון מערכות: פלסטין - הדור הבא

ד"ר אמיר גילת, מפקד "מערכות"31.01.2022

”כוחות צבאיים ויכולת לסכל טרור טובים בממד הביטחוני. לצד זה יש לוודא שגם השריר האזרחי מפותח דיו כדי לשמור על רגיעה בגזרה“. ריאיון מערכות עם אל“ם (מיל‘) ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין וחוקר בכיר למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, לרגל הוצאת ספרו לא פה לא שם – דיוקנו של הדור הצעיר הפלסטיני בהוצאת מערכות
%62 מכלל הסטודנטים במוסדות האקדמיים הפלסטיניים כיום הן נשים. רכישת ההשכלה מאפשרת לנשים להשתלב בשוק העבודה, לפתח קריירות ולבסס השפעה במרחבים הציבורי והממשלי.

%62 מכלל הסטודנטים במוסדות האקדמיים הפלסטיניים כיום הן נשים. רכישת ההשכלה מאפשרת לנשים להשתלב בשוק העבודה, לפתח קריירות ולבסס השפעה במרחבים הציבורי והממשלי.

”מעבר להתפתחויות השוטפות, אנחנו תמיד צריכים לדעת לשים את היד על זרמי העומק. הם בולטים מאוד בהקשר הפלסטיני ובולטים מאוד בהקשר הביטחוני. בנושא הפלסטיני אנחנו כל כך עסוקים בשוטף, וכל כך עסוקים בביטחוני ובאסטרטגי שאנחנו מפספסים קצת את המגע, את הדופק עם זרמי עומק. כשאלה מתפרצים, כמו לדוגמה באנתפאדה הראשונה או באנתפאדה השנייה או עם עליית חמאס לשלטון וההשתלטות שלה על עזה ב־2006–2007, זרמי העומק האלה מפתיעים אותנו ומשנים לנו את תמונת המציאות, הדבר מחייב אותנו להיערך אחרת. לצד העיסוק בסוגיות השוטפות או הביטחוניות, יש הכרח הן בדרג הביטחוני הן בדרג המדיני וכמובן בדרג הצה"לי לפקוח עין על זרמי העומק. הדור הצעיר הפלסטיני בעצם ניצב ממש במוקד הסיפור הזה, ולכן חשוב פי כמה להכיר ולהבין אותו".

כך אמר אל"ם (מיל‘) ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב וחוקר בכיר למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. לשעבר ראש הזירה הפלסטינית באמ“ן ויועצו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. מילשטיין מתראיין לרגל הוצאת ספרו לא פה לא שם – דיוקנו של הדור הצעיר הפלסטיני בהוצאת מערכות.

לקריאת הריאיון המלא לחצו כאן