דבר העורך

ד"ר אמיר גילת, מפקד "מערכות"27.12.2022

צה"ל הוא הגורם המוביל בישראל בטיפול בכל הקשור לנושא העורף, על כל משמעויותיו ומורכבויותיו. אולם יש רבים שעוסקים בתחום אשר נמצאים מחוץ למסגרת הצה"לית, ומשכך הם אינם חשופים לתכנים המתפרסמים ב"מערכות", כתב העת המקצועי של צה"ל.

זו הסיבה שיזמנו לפני כשלוש שנים את הקמתו של מערכות עורף, כתב עת מקצועי היוצא לאור בשיתוף מפקדת פיקוד העורף, אשר מתמקד בעולמות התוכן של העורף והטיפול בו. כתב עת זה גם ממלא את החלל שהיה קיים בטרם הושק כתב העת ומהווה פלטפורמה ייחודית להנגשת מידע על תחום העורף ולשיח עליו.

את הגיליון הראשון של מערכות עורף תכננו בזמנו להקדיש לנושא ההיערכות לרעידת אדמה, אחד הנושאים החשובים בעורף, שאיש אינו יודע מתי תפקוד את ישראל. בעוד אנו שוקדים על הכנת הגיליון פרצה מגפת הקורונה וטרפה את הקלפים. נושא רעידות האדמה נדחק לצד ואת מקומו תפסה ההיערכות של העורף לטיפול במגפה העולמית. ישראל הטילה על פיקוד העורף את האחריות לטיפול בקורונה, והנושא עמד במרכז סדר היום של העורף.

הגיליון השני של מערכות עורף שכלל עוד את התפיסה שמאחורי כתב העת ואת הרציונל לקיומו. כל מאמר הוא תוצר של שיתוף פעולה בין אנשי אקדמיה ואנשי פיקוד העורף, כך שסך כל המאמרים היו לתמונה שלמה של נושא העורף, בהיבטיו השונים, הן בפן האקדמי והן בפן היישומי.

בגיליון הנוכחי, השלישי במספר, אנו סוגרים מעגל: הגיליון מוקדש לנושא רעידות האדמה וכולל מאמרים שבזמנו נדחקו לשוליים. גם גיליון זה מתאפיין בכתיבה משותפת של חוקרים וקצינים, המשלבים תאוריה ופרקטיקה.

אנו תקוה שגיליון זה יעשיר את כל העוסקים במלאכה בידע, תובנות וכלים להתמודד עם רעידת אדמה, בתקווה שגם היא תהווה איום תאורטי בלבד.

קריאה פורייה.

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz