קווים לדמותו של המקצוע הצבאי בצה"ל

סא"ל (מיל') ד"ר דותן דרוק, יועץ תו"ל בקתדרה ללימודי צבא במכללות הצבאיות31.08.2021

המקצוע הצבאי הוא מקצוע ככל מקצוע המוכר בעולם התעסוקה והאקדמיה, וכולל ידע עיוני ומעשי הנדרש כדי להפעיל עוצמה צבאית ולבנות אותה. עם זאת, נכון היה להקדים את הגדרתו כתחום ידע מעשי להגדרתו כאקדמי שכן אין הוא נבחן בהישגים מדעיים בעולם האקדמי, אלא בניצחון במלחמה
סיור קרבות של בית הספר למלחמה בתל אל־פול, אפריל 2019 . המקצוע הצבאי מחייב מפקדים "בעלי אופי מיוחד, כדי שיוכלו לעמוד ברף הדרישה המקצועית בעת מבחן"

סיור קרבות של בית הספר למלחמה בתל אל־פול, אפריל 2019 . המקצוע הצבאי מחייב מפקדים "בעלי אופי מיוחד, כדי שיוכלו לעמוד ברף הדרישה המקצועית בעת מבחן"

המקצוע הצבאי הוא כינוי כולל לתחום הידע הנדרש כדי להפעיל עוצמה צבאית וכדי לבנות אותה. בלב המקצוע הצבאי נמצאת תורת הלחימה, שהיא מכלול עקרונות וכללים המגדירים כיצד כוחות צבא מתכננים מבצעים ומנהלים אותם. בשונה ממקצועות אזרחיים, שרבים מהם מחייבים את המעוניינים לעבוד בהם לעבור הכשרה והסמכה מוכרות, נראה שהגדרתו של המקצוע הצבאי לא הוסדרה כראוי ונותרה עמומה, וכך, מדי כמה שנים נערכים בפורומים השונים דיונים בניסיון להסדירה.

במפגשים אלה מוצגים, בדרך כלל, נושאים שונים העוטפים את לב המקצוע הצבאי, כך שעיקר הקשב מוסט לתחומים מסייעים ומשניים. במאמר זה אנסה להציג את ההגדרות השונות של המקצוע הצבאי, תוך בחינתו המחודשת מכיוונים שונים, ואציע להתמקד בלב המקצוע הצבאי – היסודות של החשיבה והעשייה הצבאיות לצד התורה הצבאית, כפי שנכון לעשות בצבא הנדרש להיות ערוך למבחן המלחמה בכל עת.

לקריאת המאמר המלא יש ללחוץ על ה-PDF