תובנות קצרות מכנס התו"ל הבין־לאומי הרביעי

אייל ברלוביץ', רמ"ד מחקר צבאות זרים במחלקת מת"ת, זרוע היבשה03.03.2021

ב־2-1 במרס התקיים כנס התו"ל הבין־לאומי הרביעי בהובלת מחלקת מת"ת בזרוע היבשה בשיתוף "מערכות". להלן סיכום קצר ליומיים שעברו, מאמר מעמיק יגיע בהמשך

תובנות מהיום הראשון של הכנס:

1. כתיבת תפיסה היא החלק הקל, החלק הקשה הוא לתכנן תוכנית שתאפשר לשמור על המוכנות של הכוחות ובה בעת לבצע רפורמה שתשנה את הארגון בלי לפגוע ביכולת שלו לבצע את משימתו ואת תפקידי הליבה שלו.

2. יש חשיבות של בעלות ברית לדבר באותה שפה ועם אותם מושגים והמחיר לכך הוא אימוץ דפוסי מחשבה ורעיונות זרים שלא בהכרח עוזרים או רלוונטיים לכל צבא.

3. ההבנה היא שהאדם הוא במרכז המעשה הצבאי אבל השיח המקצועי נע ונד סביב יכולות ותקציבים.

4. התקציב הוא לא חשוב, הוא הכי חשוב.

5. בעודנו מדברים על ממדים אנחנו שוכחים את הסביבה המבצעית ולהיפך. כיצד יוצרים רעיון מבצעי או כלי ניתוחי שמאפשר לדון בשניהם.

6. המענה לשאלה איזה דרג הוא רב־ממדי התשובה פשוטה מאוד - לא יודע. צבאות שגם בטוחים שהם יודעים מבינים שהדרג שצוין הוא רק ההתחלה.

7. הטכנולוגיה היא בעיה משום שהיא יוצרת תלות במספר מצומצם של מערכות שלא בטוח שיוכלו לספק את הסחורה ברגע האמת.

8. חיל הנחתים פועל וחושב רב־ממדי, בלי להזכיר את המושג.

9. יש הסכמה גורפת ש"פיקוד משימה" הוא פילוסופיית פיקוד רלוונטית ל"עידן" רב־ממדי, אני לא בטוח שזה נכון.

10. מזל שיש חברים שבאים לדבר על הבעיות שלהם ולנסות לעזור לנו להבין את הבעיות שלנו.

תובנות מהיום השני של הכנס:

1. שתי בעיות עיקריות בהקשר של יישום התפיסה הרב־ממדית: ראשית, היא אומצה מהר מאוד על־ידי צבאות רבים ויצרה תמימות דעים בנוגע לנחיצות שלה בלי לדון בשאלה אם הרב־ממדיות היא הפתרון, אז מה הבעיה? שנית, האויב לא נוהג לשתף פעולה עם ההבנה שלנו של המלחמה העתידית ולכן ייווצר פער בין הרעיון למציאות.

2. השינוי הטכנולוגי אינו נתון להשפעה או לשליטה של אנשי צבא. מה שנתון לשליטתם הוא קצב השינוי של הצבא וקצב אימוץ הטכנולוגיה. אם כך, תלות בטכנולוגיה מסוימת נוצרת בשל התכנון לקוי.

3. חדשנות היא לא רק רעיון, אלא גם תוכנית ליישם אותו.

4. פרסום תפיסה הוא התחלה של שיחה ולא הסוף שלה.

5. מידע הוא הגורם המשפיע על רב־ממדיות, אך הוא זוכה לדיון מועט משום שהוא משויך למודיעין או לתקשוב. אנחנו נוטים לשכוח שאינהרנטית מידע הוא רב־ממדי, רב־זרועי ורב־מדרגי.

6. הפערים הקיימים, בין הצבאות בהבנה של התפיסה הרב־ממדית הם כר פורה לבעיות בין בעלות ברית. למזלנו אנחנו נלחמים לבד, לכן היא אבן שואבת ללמידה.

7. איזה כיף שיש חברים שאפשר לדבר איתם.