יצא לאור: אורתודוקסיה גרעינית רוסית

ספר חדש שעוסק בשאלות כיצד הפיכת הדת האורתודקסית ברוסיה לחלק חיוני בביטחון הלאומי משליכה על הביטחון הלאומי של המדינה, ומה בעצם תפקיד האמונה והדת בצבאות מודרניים?
אורתודוקסיה גרעינית רוסית: דת, פוליטיקה ואסטרטגיה/דמיטרי (דימה) אדמסקי/ 2021, 306 עמודים

אורתודוקסיה גרעינית רוסית: דת, פוליטיקה ואסטרטגיה/דמיטרי (דימה) אדמסקי/ 2021, 306 עמודים

בשנים האחרונות הדת האורתודקסית הפכה לחלק חיוני בביטחון הלאומי, בפוליטיקה ואף בזהות של האזרחים הרוסיים. הכנסייה האורתודוקסית אף משולבת בכל ההיבטים של הכוחות המזוינים של רוסיה. חיבור יוצא דופן זה עם הצבא בולט יותר מאשר בכול בקהילת הנשק הגרעיני הרוסי, שבה חדרה הכמורה לכל רמות הפיקוד, והכנסייה הציבה את עצמה כשומרת הסף של הפוטנציאל הגרעיני הרוסי.

הספר אורתודוקסיה גרעינית רוסית עוסק בהשלכות של התופעה הזאת על הביטחון הלאומי של רוסיה, ושופך אור על תפקיד האמונה והדת בצבאות מודרניים. הספר גם בוחן את המשמעות של השילוב בין דת ואסטרטגיה בקרב חברות אחרות במועדון הגרעיני.

פרופ' דימה אדמסקי הוא מרצה וחוקר בבית הספר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, ויועץ לממסדים ביטחוניים בארץ ובעולם. בעבר עבד בתוכנית ללימודי ביטחון באוניברסיטת הרווארד. במסגרת תפקידיו בצה"ל ובמשרד הביטחון עסק במחקר מודיעיני ובתכנון אסטרטגי של מדיניות ביטחונית. פרסם מאמרים בכתבי עת מובילים בעולם בנושאי ביטחון בין־לאומי, לימודי אסטרטגיה והיסטוריה צבאית. ספרי הקודמים מבצע קווקז (מערכות, 2006) ותרבות אסטרטגית וחדשנות צבאית  (מערכות, 2013), זכו בפרס צ'צ'יק לחקר ביטחון ישראל. ספר זה במהדורה המקורית (אוניברסיטת סטנפורד, 2019) זכה בפרס ספר השנה של האגודה העולמית ללימודי יחסים בין־לאומיים בקטגוריה של דת ויחב"ל.

לסקירה שכתב על הספר סרן (מיל') גל פרל פינקל לחצו כאן

לסקירה שכתב אל"ם (מיל') בעז זלמנוביץ' לחצו כאן

לסקירה שכתב סא"ל (מיל') דניאל ראקוב לחצו כאן