בספר מתואר תהליך פיתוחו של ה־15-F, תוך התייחסות לכל רמות המלחמה, כולל התכונות שהקנו למטוס יתרון ביחס למטוסי האויב. ל־15-F חשיבות מיוחדת לישראל, בהיותו עמוד השדרה של עוצמתה האווירית מ־1976

"ספרו של טל טובי, העוסק בפיתוח המטוס 15-F האמריקני לצורכי עליונות אווירית, מספק לקורא הישראלי הזדמנות להבין תהליך של בניין כוח מורכב, והוא מקור ידע חשוב, בין היתר מכיוון שאין מחקרים דומים שנערכו בישראל. [...] הספר הזה חשוב לכל מי שעוסק בבניין הכוח הצבאי, בעיקר ברמות הבכירות, ויש לו תרומה חשובה גם למפעילי הכוח בהיבטים של למידה מהפעלת אמצעי לחימה חדש ושל חתירה למיצויו המיטבי".

(מתוך פתח הדבר שכתב לספר מאיר פינקל)

 

מטוס ה־15-F, שהאב־טיפוס שלו טס לראשונה ב־1972, שינה לחלוטין את פניו של הקרב האווירי בעולם כולו. המטוס הציב רף גבוה למטוסי הקרב בתקופתו ולאלה שפותחו אחריו. הודות לו החזיר לעצמו חיל האוויר האמריקני את השליטה האווירית, והוא ביסס את העליונות האווירית של חיל האוויר הישראלי ביחס ליכולות של חילות האוויר של מדינות ערב.

בבז להיסטוריה מתואר תהליך פיתוחו של ה־15-F ,וזאת תוך התייחסות לכל רמות המלחמה - החל בצורכי הביטחון הלאומי, עבור דרך ניתוח אסטרטגי של שדה הקרב העתידי, כפי שראו אותו המפתחים האמריקניים, וכלה בתכונותיו הטכניות, שהקנו למטוס יתרון טקטי ביחס למטוסי האויב. למטוס ה־15-F יש חשיבות מיוחדת מבחינתה של ישראל, שכן הוא מהווה את עמוד השדרה של העוצמה האווירית שלה מאז 1976 .הפעלתו המבצעית נגד מטוסי חיל האוויר של סוריה שימשה משוב חשוב ליכולותיו למפתחיו האמריקנים.

ה־15-F הוא ציון דרך בכל חיל אוויר שהצטייד בו, וגם כיום יש לו חלק חשוב בהשגת עליונות אווירית. יחס ההפלות של המטוס, 0:104 - יותר ממחציתן על ידי חיל האוויר הישראלי - יצר מורשת מבצעית רבת עוצמה, שמשמעותה היא שאין להתפשר על עליונות אווירית. עד שיופיע מטוס קרב אחר, קטלני יותר, במפגשים עם מטוסי אויב, ימשיך ה־15-F להיות מלך השמיים.

ד"ר טל טובי הוא מרצה בכיר במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר־אילן. הוא פרסם שלושה ספרים בעברית: כמו לאכול מרק בסכין: המעורבות האמריקנית בווייטנאם (2006); גרילה והמלחמה נגדה - מורשתו הצבאית של מאו (2010) העיט נגד הלוטוס: מלחמות וייטנאם, 1975-1946 (2016).

בז להיסטוריה/טל טובי/ 2021, 240 עמודים

בז להיסטוריה/טל טובי/ 2021, 240 עמודים