דבר המפקד

ד"ר אמיר גילת, מפקד "מערכות"11.05.2021

במסגרת הפעילות של מערכות כבית התוכן המקצועי של צה"ל לצבא ולביטחון לאומי, מוקדשת לא מעט תשומת לב להתמקדות בתכנים שיהיו רלוונטיים לשיח הצה"לי העכשווי. כל מאמר שמוצע לפרסום עובר בין היתר מסננת הדוקה שבודקת אם יש בו תרומה והעשרה, רצוי מעשיוֹת, בראש ובראשונה למפקדי צה"ל אך גם לכל המתעניין בתחום.
אחד מתפקידיו של מערכות הוא להנגיש ידע צבאי מקצועי. עד עתה הייתה הנגשת ידע זו נחלתו הבלעדית של הפרסום המודפס. בשנה האחרונה הגברנו את הפעילות בזירה הדיגיטלית: במאמרים ב"בין המערכות", הזרוע הדיגיטלית של מערכות, בפודקאסטים ובסרטוני וידיאו. המטרה השנייה של מערכות היא לעורר שיח על התוכן שמתפרסם בפלטפורמות השונות. זאת אחת הסיבות לכך שמערכות, כבית תוכן, קיבל על עצמו לפעול גם בזירה נוספת - ארגון כנסים, תוך שיתוף פעולה עם גורמים שונים.
בעידן הקורונה נערכו כנסים אלה בעיקר בפורמט דיגיטלי. הם אפשרו הנגשה של ידע ושיח עליו בקרב מפקדים, חוקרים, סטודנטים, חניכים ושאר המתעניינים והעוסקים בנושא. הכנסים האחרונים של מערכות אופיינו בעיסוק במקצוע הצבאי בשלושה ממדים: עבר, הווה ועתיד.
שיתוף פעולה פורה עם המכון לחקר לוחמת היבשה של זרוע היבשה הביא להפקת כנס בנושא המלחמה בנגורנו קרבאך. הכנס היה הראשון בסדרת "המלחמות העכשוויות", ובמסגרתו ניתנה הזדמנות לנתח מלחמה כמעט בזמן אמת. נוסף עליו, בתחילת אפריל נערך בשיתוף מחלקת ההיסטוריה של צה"ל כנס בנושא "איך חוקרים מלחמה?", ובו הציגו מומחים מקרי בוחן של מחקרים שונים בנושא מלחמות ישראל, ודנו בנושא ההוראה והלימוד של ההיסטוריה הצבאית ומקומה, בעיקר באקדמיה הצבאית.
ומה בנוגע לעתיד? בסוף אפריל נערך כנס נוסף שעסק בשדה הקרב העתידי והציג מגמות־על בחקר העולמי, שיכולות להשפיע על זירת הקרב של המחר: החל בשינויי אקלים, עבור דרך תעשיית החלל וכלה בבינה מלאכותית. בית מערכות ימשיך כבר בחודשים הקרובים ליזום כנסים,
המהווים נדבך חשוב בעולמות התוכן המקצועי שלו. לצד שימור ופיתוח של כתב העת הוותיק על מורשתו בת 80 השנים, נמשיך ליצור אפיקים חדשים להנגשת ידע נרחב ולעורר שיח על אודותיו. חלק מהתוצרים של כנסים אלה פרוסים בפניכם בגיליון זה ובאתר החדש, ומהווים כר נוסף לפעילות החברתית של מערכות שברוח הימים האלה הפך גם הוא לזירה רב־ממדית וחדשנית.