26 בדצמבר: הקרב על כיכר סַן טוֹמָסוֹ ומכיכר סַן פְרַנְצֶ'סְקוֹ לפְּלֶבֶּשיטו

סא"ל (מיל') ד"ר עדו הכט, 13.12.2021

במהלך 26 בדצמבר הצליח גדוד אֶדְמוֹנְטוֹן להתקדם עוד כמה עשרות מטרים ולהגיע עד פאתי כיכר סַן טוֹמָסוֹ, ואולם הניסיון הראשון לכבוש את הכיכר נכשל - הטנק הראשון שעלה על סוללת החורבות שחסמה את הכניסה לכיכר נפגע ממטען נפץ שהושלך עליו מבניין שמעל הסוללה. הטנק עלה באש, וחסם כל אפשרות להמשיך להתקדם על הכביש עצמו.

גדוד סִיפוֹרְת' המשיך להתקדם בשני מאמצים - אחד לעבר כיכר העירייה, והשני לעבר כיכר פְּלֶבֶּשיטו. המטרה של כיבוש כיכר פְּלֶבֶּשיטו הייתה לחסום את היציאה הצפונית של אוֹרְטוֹנָה, וכך לנתק את הגרמנים שנמצאו בעיירה מהספקה ומתגבורות מצפון.

לאחר שביום הקודם נודע לקנדים על קיומן של המנהרות המחברות בין מרתפיהם של הבתים, שלחו את הפלסים לחפש אותן. בהדרגה, במהלך יומיים, איתרו הפלסים מנהרות רבות ופוצצו אותן. כתוצאה מכך, בליל 27/26 בדצמבר התרחשו הרבה פחות הסתננויות של הגרמנים לעורף הקנדי.

בינתיים, על הרכס העוקף את אוֹרְטוֹנָה, לאחר שלושה ימי לחימה קשים, הצליחה חטיבת רגלים 1 הקנדית להדוף לאחור בהדרגה את הגרמנים שחסמו את דרכה. מפקד האוגדה הקנדית העביר דרכה את חטיבת רגלים 3, וזו נערכה לכבוש את הקטע האחרון של הדרך על־גבי שלוחה היורדת לעבר הכפר טוֹרֶה מוּקְיָה שעל חוף הים האַדְרִיאָטִי ועל־ידי כך לנתק את הדרך מאוֹרְטוֹנָה צפונה ולכתר את הכוחות הגרמניים שנמצאו באוֹרְטוֹנָה.