19 בדצמבר: הקרב עד פאתי העיירה

סא"ל (מיל') ד"ר עדו הכט, 13.12.2021

ב־19 בנובמבר בבוקר נערכה חטיבת רגלים 2 הקנדית לנצל את הצלחת הבקעת מערך ההגנה הגרמני כדי לכבוש את העיירה אוֹרְטוֹנָה. החטיבה תקפה עם שני גדודים בשני מאמצים נפרדים: גדוד אֶדְמוֹנְטוֹן תקף על בסיס הכביש הראשי לתוך אוֹרְטוֹנָה, ואילו גדוד סִיפוֹרְת' תקף לאורך מישור החוף, וטיפס במדרון התלול שהוביל לפינה הדרום־מזרחית של שכונת הפאה הדרומית של העיירה. כל גדוד תוגבר בפלוגת טנקים, והתקדם עם פלוגת רגלים אחת מובילה, שהייתה פרוסה ללחימה. יתר כוחותיו נעו מאחור בתבנית מסע.

גדוד אֶדְמוֹנְטוֹן התקדם כ־2.5 קילומטרים מאחורי מסך אש מתגלגל כבד. ההתנגדות הגרמנית הייתה קלה. רוב החיילים הגרמנים במוצבי החוץ העדיפו לסגת עקב ההפגזה הכבדה. טנק קנדי אחד פוצץ על־ידי מטען גדול שהפעילה חוליית-חבלה גרמנית מרחוק באמצעות חוט טלפון. הגדוד כבש כמה מן הבניינים הכפריים המפוזרים בקצה שכונת הפאה הדרומית בגזרתו, והתקרב עד למרחק של כ־300 מטרים מקו הבתים שבקצה האזור הבנוי בצפיפות.

סמטה חסומה בערֵמות של חורבות מבניינים שפוצצו לתוכה

סמטה חסומה בערֵמות של חורבות מבניינים שפוצצו לתוכה

גדוד סִיפוֹרְת' התקדם בחיפוי הפגזה פחות עוצמתית מזו שסייעה לגדוד אֶדְמוֹנְטוֹן, וספג נפגעים מאש מרגמות וכמה חוליות מקלעים גרמנים שהתחפרו בראש הרכס. עם זאת, הגדוד הצליח להעפיל במדרון התלול ולכבוש את העמדות הגרמניות. הגדוד נעצר במרחק של כ־300 מטרים דרומית לכנסיית סַנְטָה מָרִיָה.

לאחר רדת החשֵכה עצרו הגדודים לחניית לילה ולנוהל קרב לקראת כיבוש העיירה למחרת. המפקדים הקנדים העריכו שהגרמנים לא יגלו התנגדות רבה בתוך העיירה, אלא ינהלו קרב השהיה בלבד. מפקד החטיבה הורה לגדוד אֶדְמוֹנְטוֹן להמשיך להתקדם לאורך הכביש הראשי. לגדוד סִיפוֹרְת' הוא הורה להשלים את טיהור שכונת הפאה הדרומית בלבד. במהלך הלילה הסתננו שני קצינים מגדוד אֶדְמוֹנְטוֹן לתוך העיירה לאורך הכביש הראשי.

הם התקדמו עד לעומק של כמה שורות בתים, אבל לא ראו אף חייל גרמני וגם לא גילו מוקשים או מטענים על הכביש עצמו. לאחר מכן הם חזרו לדווח למפקד הגדוד. אף כי סיור החרש הקנדי לא גילה אותם, הגרמנים היו שם. הם התפזרו בקבוצות קטנות בתוך חלק מן הבניינים, וחפרו שוחות קטנות למרגלות שורת הבניינים שבקצה השטח הבנוי הצופה לעבר השטח החקלאי שמדרום לעיירה.