מלחמה בעידן של שקיפות ושל שונות

אלוף (בדימוס) עמי אילון, לשעבר מפקד חיל הים וראש השב"כ, יו"ר הוועד המנהל של המרכז לחקר מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה

איל חיות־מן, דוקטורנט באוניברסיטת תל־אביב ועוזר מחקר במרכז חיפה למחקרי אסטרטגיה ימית. שימש בעבר כעוזר מנהל קשרי חוץ בוועדה לאנרגיה אטומית06.01.2022

שתיים מהמהפכות המעצבות שהתרחשו במאה ה־20, ושממשיכות להשפיע על החיים ועל המציאות הפוליטית כיום הן מהפכת המידע, ובכלל זה האינטרנט והשפעותיו על המדיה העולמית ועל דרכי התקשורת בעולם באופן כללי יותר, והגלובליזציה של הפוליטיקה, הכלכלה והתרבות העולמית. מהפכות אלה השפיעו באופן ניכר על המלחמה, ובייחוד על הגברת השקיפות והגיוון שבה.

התפתחויות טכנולוגיות דוגמת האינטרנט, יכולת שידור קול ותמונה וקישוריות פס רחב שינו לבלי הכר את זרימת המידע ברחבי העולם והגבילו את יכולתן של המדינות לשלוט בה. גם קהלי היעד של אמצעי התקשורת פיתחו ציפיות שונות מדיווחי חדשות, וכעת מצפים לקבל מידע בזמן אמִיתי.

סכסוך מעצם טבעו, ובעיקר מופעי האלימות המתלווים אליו, הם בעלי ערך חדשותי בעיני מפיקי המדיה והצרכנים, וסכסוכים שמעוררים עניין בין־לאומי משודרים ללא הרף ובזמן אמת ברחבי העולם - או דרך עדשותיהם של צלמי הטלוויזיה, מצד הלוחמים עצמם, או בידי אזרחים או ארגונים לא ממשלתיים (NGOs) שעושים שימוש בטלפונים החכמים כדי להעלות תמונות לרשתות החברתיות. מדינות איבדו אפוא את היכולת לשלוט בשטף המידע.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"