פתח דבר

ד"ר ענת שטרן,

אלוף אמיר ברעם, מפקד פיקוד הצפון10.11.2021

בחודש מרס 2021 מלאו עשר שנים למלחמת האזרחים בסוריה. מחאות החקלאים שהחלו בדרום המדינה הפכו להתקוממות עממית ולאחריה למלחמה של ממש - בעלת גוון פוליטי, אתני ודתי - בה נטלו חלק כוחות מקומיים, מיליציות אזוריות וצבאות סדירים. החלטתה של רוסיה בספטמבר 2015 לשלוח כוח צבאי שיסייע לבן בריתה, נשיא סוריה בשאר אל־אסד, הפתיעה את העולם, ותוך זמן קצר הטתה את הכף לטובת השלטון הסורי.

חזרתו של "הדוב הרוסי" למזרח התיכון ופעולתו בסוריה עומדות במרכזו של ספר זה, המאגד את פרי מחקרם של חניכי המכללות הצבאיות שהשתתפו בסמינר מחקרי שנערך בנושא במהלך 2019 .לראשונה בתולדות המכללות הצבאיות, למדו יחד, במסגרת אחת, חניכים משלושת קורסי הליבה: המכללה לפיקוד טקטי המכשירה מפקדים בדרג המ"פ, קורס פו"ם אלון במכללה לפו"ם המכשיר את דרג מפקדי הגדודים והטייסות של צה"ל ומשתתפי המכללה לביטחון לאומי מהדרג הבכיר.

פרופ' דימה אדמסקי, חבר סגל בבית הספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה ועימו מגוון מרצים אורחים, מומחים בתחומם, הוזמנו על־ידי מפקד המכללות הצבאיות ומפקד גיס 479 אלוף אמיר ברעם, יחד עם המדריכה האקדמית של המכללה לביטחון לאומי ד"ר ענת שטרן, לחלוק את ידיעותיהם אודות היבטים שונים של הנוכחות הרוסית במזרח התיכון. ביד בוטחת הוביל פרופ' אדמסקי את המשתתפים להתוודע ליסודות ההיסטוריים ולמקורות האינטלקטואליים של אמנות האסטרטגיה הצבאית הרוסית, להיחשף להגות צבאית רוסית מודרנית וללמוד על האינטראקציה של מוסקבה עם שחקנים בזירה הבין־לאומית ועם גורמים המשפיעים על המדיניות, האסטרטגיה ואמנות המערכה הרוסית במזרח התיכון.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"