עוצמת האש כמסגרת אורגנית בחיל הצנחנים הרוסי לאחר רפורמת ''המראה החדש'' ב־2008

סרן דניאל לוגינוב, 10.11.2021

ולדימיר פוטין נבחר לנשיא רוסיה בשנת 2000. עם תחילת תפקידו הגדיר יעדים ברורים לשינוי המצב הפנים־מדיני הכושל של רוסיה ששרר לאחר פירוקה של ברית־המועצות. יעדיו המובהקים היו השתלטות על המונופולים שנשלטו על־ידי האוליגרכים הרוסים, עיצוב הכלכלה של רוסיה ושיווק יחסיה הבין־לאומיים. פוטין הגדיר את השינוי המדיני בתוך רוסיה כמהלך לחיזוק החוסן המנטלי הלאומי של העם הרוסי. עוד הושפע המצב הפנימי ברוסיה מאיום טרור אסלאמי שמקורו בצ'צ'ניה. הנשיא פוטין שם לו כמטרה לחסל איום זה של  האסלאם הקיצוני.

מלחמת צ'צ'ניה השנייה פרצה כמה חודשים לאחר שעלה פוטין לנשיאות רוסיה, מטרתה הייתה לחסל את הכנופיות הצ'צ'ניות בתוך מחוז צ'צ'ניה, שהיווה בסיס אם לשילוח פעולות טרור לשטחה של רוסיה. הרעיון המבצעי הרוסי היה לבצע התקפת כיתור על צ'צ'ניה תוך הפעלת לחץ על הכנופיות האסלאמיות הקיצוניות לסגת לכיוון העיר גרוזני, לבצע מצור על העיר תוך כדי פשיטות ולחסל את הכנופיות עד תום. הכוחות הרוסיים הצליחו להשמיד תשתיות אויב בגרוזני, אך ספגו אבדות רבות בקרבות סביב העיר. המלחמה הציפה פערים מקצועיים עמוקים בלחימת הצבא הרוסי.

חולשתו של הצבא הרוסי בלטה גם באוגוסט 2008 עת התלקחה המתיחות ביו הפדרציה הרוסית ובין גאורגיה שהחלה עוד באמצע שנות התשעים. בין שתי המדינות שוכן חבל אוסטיה המחולק לצפון אוסטיה, אשר נמצא בשליטת הפדרציה הרוסית ולדרום אוסטיה, שהיא רפובליקה עצמאית. חבל הארץ האבחזי הכריז על עצמאות ואף התנתק פיזית משטחה הרשמי של גאורגיה, צעד זה הוביל למהומות רבות בקרב הממשל הגאורגי.

המתיחות בין גאורגיה ורוסיה החריפה ברגע שגאורגיה שידרה מסרים למערב שברצונה לבצע התקפה רחבה על הכוחות בדרום אוסטיה בכדי להחזיר ולספח את השטח בחזרה לשטחה הרשמי של גאורגיה. המלחמה החלה בפעולה יזומה של הצבא הגאורגי ונבלמה תוך כמה שעות בידי הצבא הרוסי, שבא לסייע. תוך ימי לחימה ספורים, הכריעו הכוחות הרוסים את הצבא הגאורגי בשטחם.

הלחימה הרוסית בשני העשורים שלאחר פירוקה של ברית המועצות בשנת 1991 הייתה מלווה בכישלונות צבאיים שנבעו מפערים מקצועיים בסיסיים של הצבא הרוסי.  המלחמות בצ'צניה ובגאורגיה הבליטו כשלים מקצועיים בצבא הרוסי, שנבעו ממחסור באימונים ליחידות המתמרנות, מכשלים עמוקים בתחום הפיקוד והשליטה (פו"ש), היעדר תורת לחימה מסודרת ושימוש באמל''ח מיושן שאינו רלוונטי.

רוסיה, בהובלת שר הביטחון הרוסי והרמטכ"ל הרוסי ניקולאי מקארוב החלה ברפורמה שכונתה "המראה החדש". ייעודה היה הבאת המסגרות הלוחמות, זרועות האוויר והים, ארגון וכוח אדם, רכש אמל''ח ולוגיסטיקה ליכולות לחימה וכלל הגורמים למצב הולם לשם עמידה במשימה מבצעית בשטח והגנה על המולדת.

מאמר זה עוסק באופן בו הוחלה הרפורמה של המראה החדש מ־2008 על חיל הצנחנים הרוסי בדגש על רכיב סיוע האש. לחיל הצנחנים הרוסי מורשת קרב ארוכת שנים והוא ידוע במסורות של מנטליות סובייטית נוקשה, אותה נושאים לוחמים קשוחים העונדים כומתה בצבע טורקיז וחולצת פסים בצבע תכלת. הרפורמה של בניית "המראה החדש" נבנתה אל מול האיומים החדשים לרוסיה.

 

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"