לחימת חזבאללה לצד הצבא הרוסי בסוריה והשפעתה על המלחמה הבאה מול צה"ל

סא"ל ארז שבתאי, 10.11.2021

במסמך אסטרטגיית צה"ל שפורסם ביולי 2015, קבע הרמטכ"ל גדי איזנקוט שהאיום והסביבה האסטרטגית והמבצעית השתנו באופן משמעותי בשנים האחרונות. האיום איננו עוד ניסיון להכריע את ישראל באמצעות צבאות סדירים, אלא באמצעות פעולות צבאיות טקטיות, גרילה, טרור והתקוממות עממית מאורגנת. 

ארגון חזבאללה הוא ללא ספק היריב המורכב ביותר העומד מול ישראל בשלושת העשורים האחרונים. חזבאללה הוא ארגון שיעי פוליטי הפועל בלבנון. הוא הוקם ב־1982 על חורבותיה של תנועת "אמל" במטרה להפיץ את ערכי המהפכה השיעית מאיראן תוך צבירת כוח פוליטי וצבאי. במשך השנים צבר הארגון תאוצה וגדל בצורה מרשימה תוך ביצוע תהליכים ארגוניים משמעותיים. כיום, ארגון חזבאללה הוא הגורם הפוליטי-צבאי המשפיע ביותר בלבנון. זהו ארגון המרבה להפיק לקחים מבצעיים ומשפר את יכולותיו המבצעיות תדיר.

לאורך השנים, פיתח הארגון שיטות לחימה א־סימטריות שהצליחו במידה מסוימת לצמצם את היתרון הצה"לי האיכותי והכמותי של צבא סדיר מול ארגון א־סימטרי. חזבאללה צבר מספר הישגים למול ישראל, בראשם עזיבת ישראל את אזור רצועת הביטחון (אותה הוא מגדיר במלחמת לבנון השנייה כ"גירוש צה"ל מלבנון"). לראיית חזבאללה, בשנת 2006 במלחמת לבנון השנייה הצליח הארגון במקום שבו צבאות ערב נכשלו - לנצח את ישראל באמצעות אסטרטגיה של אי־הפסד, תוך שהארגון משגר אלפי רקטות על העורף הישראלי בכל ימי הלחימה.

לקריאת הפרק המלא לחצו על "הורדת PDF"