ספר : שטח הריגה - ספר חשוב לכל מ"מ ומ"פ

סא"ל (מיל') גדעון שרב, מד"ר המכללה לפיקוד טקטי17.08.2020

חשיבותו של הספר היא העיסוק בחוויית הקרב באופן אמיתי. הוא מיטיב לתאר מציאות העשויה להיות דומה לזאת שאותה יפגשו לוחמי המחלקות והפלוגות שלנו בלחימה נגד ארגוני הגרילה בלבנון ובעזה

ביום רביעי, 13 בספטמבר 1967, בגיל 23, כשהוא כבר נשוי ואב לשתי בנות, נשלח סג"מ פרדריק דאונס מאילינוי לפקד על מחלקת חי"ר בווייטנאם. מאמין ביכולתו המקצועית, חדור בתחושת שליחות וכשהוא בכושר גופני טוב אבל חסר ניסיון קרבי, התייצב המ"מ הצעיר בפני מפקדו מעתה והלאה - מפקד פלוגת "דלתא", סרן הארולד סלס. באותה תקופה שירתו בווייטנאם קרוב ל־460 אלף חיילים אמריקנים, ברם תוחלת החיים של מ"מ חי"ר בוייטנאם הייתה כה קצרה עד כי היה מחסור חמור בהם. "כיצד אגיב תחת אש? האם אוכל להתגבר על פחד המוות? על אחריות הפיקוד? האם ייתנו בי האנשים את אמונם ויתגאו לשרת תחת פיקודי? האם אוכל לקבל את ההחלטות הנכונות תחת אש? האם אכזיב אותם ואת עצמי? כל האימונים שבעולם לא יכלו להמציא תשובה לשאלות הללו". דומה שהרהורים דומים לאלו של המ"מ הצעיר חלפו בראשם של כל המ"מים בצה"ל, עת ניצבו נרגשים על מגרש המסדרים של בה"ד 1.

מן המפגש שלו עם המ"פ בלב קרחת ג'ונגל במרכז וייטנאם, ועד לפציעתו החמורה ארבעה חודשים לאחר מכן, עמד המ"מ דאונס במבחן שאין קשה ממנו - מבחן האש. הוא הנהיג את מחלקתו בפטרולים של "חפש והשמד" במקצועיות ובנחישות, בשורה של קרבות והיתקלויות עם לוחמי האויב, אנשי ארגון הווייטקונג. במהלך החודשים הוא שימש לאנשיו דוגמה ומופת, הוביל אותם בקשיחות מחד גיסא, אבל תוך תחושת אבהות מאידך גיסא, והכל תוך דבקות במשימות וחתירה למגע עם האויב החמקמק, לוחמי הגרילה.

המחבר מתאר את הווית הקרבות בווייטנאם מגובה "עשב הפיל", באופן המזכיר כמעט דוח תחקיר אחרי מבצע. המלחמה המתוארת בו איננה רומנטית והרואית, אלא אנושית ומציאותית, ולפיכך הספר רווי בתיאורי פגיעות הכדורים בחול, בשיחות בקשר, בהתלחשויות הלוחמים בסבך ובאבק שמעיפים להבי המדחפים של מסוקי ה"יואי" המפנים את הפצועים והגופות. מן התיאור הריאליסטי בדפי הספר כמעט וניתן להריח את זיעת הלוחמים בחום ובלחות הבלתי נסבלים של וייטנאם; כמעט וניתן לשמוע את צרצור הציקדות מבין העצים בלילות החשוכים, שבהם כל תנועה בסבך מעוררת פחד.

מדוע אפוא שטח הריגה הוא ספר חשוב לכל מ"מ ומ"פ? משום שהוא עוסק כאמור בחוויית הקרב באופן אמיתי. אין בו פרשנות מלומדת על האסטרטגיה של מזכיר ההגנה באותה תקופה רוברט מקנמארה, וגם לא מילים גבוהות על התקפות דיוויזיוניות, אולם הוא מיטיב לתאר מציאות העשויה להיות דומה לזאת שאותה יפגשו לוחמי המחלקות והפלוגות שלנו בלחימה נגד ארגוני הגרילה בלבנון ובעזה. הספר, שכבר הודפס בעבר בכמה מהדורות, יצא לאחרונה בהדפסה מחודשת ביוזמת המכללה לפיקוד טקטי. לספר קודמת הקדמה מאירת עיניים וחשובה של מפקד המכללות הצבאיות, אלוף איתי וירוב, שעמד אף הוא על הדמיון שבין הטקטיקה במלחמת וייטנאם והאתגרים הניצבים בפני לוחמי צה"ל בשנים הקרובות.

פרדריק דאונס, שטח הריגה, הוצאת "מערכות" ומודן, בן שמן, 2019, עמ' 39.

פרדריק דאונס, שטח הריגה, הוצאת "מערכות" ומודן, בן שמן, 2019, עמ' 39.