פרק שביעי: בואו של הנס, הרוסים והאיראנים באים

פרופ' אייל זיסר, סגן רקטור אוניברסיטת תל־אביב, לשעבר ראש מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון. מחבר הספר סוריה במלחמה: עלייתה ונפילתה של המהפכה בסוריה27.12.2020

בראשיתו של קיץ 2015 נראה היה כי במלחמה בסוריה מסתמנת, למרות הכול תפנית, כדי הכרעה, לטובתם של המורדים. מצבו של הנשיא הסורי הזכיר לרבים דברים שכתב בקיץ 1958 שר החוץ הבריטי לשעבר אנתוני נוטינג אודות מלך ירדן חֻסין: ״ככל שאומץ ליבו של ניכר המלך הצעיר והבודד ראוי להערכה, הרי שקשה להימנע מן המסקנה שימיו ספורים. היה כי המשטר הסורי הולך ונחלש, ניטש בידי תומכיו ומוסיף לאבד שטחי מפתח במדינה לידיהם של המורדים — תוצאה של דימום בלתי פוסק בקרב שורותיו ושחיקה מתמשכת ומתמדת במשאבי כוח האדם העומדים לרשותו. המורדים לעומת זאת התגלו כחדורי מוטיבציה ונחישות, גילו לכידות ונראה היה כי הם מתקדמים עקב בצד אגודל לעבר מטרתם. אלא שלכל מי שסבר כי רק נס יוכל להושיע את אסד, התברר כי במזרח־התיכון ניסים הם עניין שיש להביאו בחשבון בהערכות ובתחזיות המומחים. בספטמבר 2015 הגיעו כוחות צבא רוסיים ואיראניים לסוריה וחוללו מפנה במהלכם של הקרבות במדינה. בסופו של יום הם אף העניקו לאסד ניצחון, ולכל הפחות עמדת יתרון ברורה במאבק שניהל מול יריביו ואויביו מבית ומחוץ.

להישג הרוסי־איראני בסוריה סייעה לא מעט דווקא וושינגטון — הן בהחלטה שקיבלו ממשל אובמה ולאחריו ממשל טראמפ שלא להתערב במשבר הסורי, קל וחומר שלא להתגייס לצידם של המורדים באסד, ובכך להותיר למעשה מדינה זו בידיהם של הרוסים; אבל גם במהלומות האפקטיביות שהנחיתו האמריקנים יחד עם שותפיהם לקואליציה הבין־ לאומית למאבק בדאעש על ראשו של ארגון זה, שהביאו למיטוט הח׳ליפות שהקים וקיים במזרח סוריה ובמערבה של עיראק. אלא שאת החלל שהותירה אחריה קריסתו של דאעש מיהרה למלא איראן בחתירתה להגמוניה אזורית ובדרכה לכינונו של מסדרון יבשתי מטהראן, עבור דרך בגדאד ובדמשק, בואכה בירות, שנועד לבסס ולהבטיח את ההשפעה האיראנית בלבנט גם ביום שלאחר סיומה של הלחימה בסוריה. עם הגעתם של הרוסים ושל האיראנים אל אדמת סוריה, ולמעשה עוד הרבה קודם לכן, חדלה המלחמה במדינה להיות מלחמתם של בניה של סוריה. מעורבותם של כוחות זרים בלחימה היא שהזינה מכאן ואילך מלחמה זו, ובסופו של יום אף הכתיבה את תוצאותיה. המלחמה בסוריה הפכה לבעלת ממד אזורי שעניינו מאבק כוחות בין איראן השיעית ובין ערב־הסעודית ותורכיה, ובעלת ממד בין־לאומי שעניינו המלחמה הקרה המתחדשת בין רוסיה וארצות־הברית, ולצד זאת מאבק משותף לשתי המעצמות היריבות נגד הקיצוניות האסלאמית והטרור האסלאמי של דאעש בכל רחבי העולם.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן