לא גבעת חלפון - אתגרי הפיקוד ביחידות המילואים

סא"ל (מיל') ד"ר שגיא טורגן, ראש המרכז ללימודים צבאיים במכללה לפיקוד ומטה21.02.2013

בגלל אופיה המיוחד של יחידת המילואים הפיקוד עליה מורכב הרבה יותר מאשר הפיקוד על יחידה סדירה. המאמר מפרט מהם מאפייניה העיקריים של יחידת המילואים ומה נדרש ממפקדה כדי להצליח בתפקידו

דורות של מפקדי יחידות מילואים מתייחסים ברגשות מעורבים אל הסרט המיתולוגי "גבעת חלפון אינה עונה" של אסי דיין. הסרט, שנוצר ב־1976, מתאר לכאורה את עולם המילואים כפי שהוא בא לידי ביטוי במשחקה של שלישיית "הגשש החיוור". למפקדים יש יחס דו־ערכי לסרט: מצד אחד הם אוהבים את ההומור ואת התיאורים המוקצנים שבו, שמשקפים את אשר אכן קורה לעתים ביחידות המילואים, מצד אחר הם מאוד לא אוהבים את הסטיגמה שיצר הסרט ליחידות המילואים - סטיגמה שגם היום הן מתקשות להסיר.

בניגוד גמור למציאות המתוארת בסרט, יש (כך מתברר) מפקדי מילואים שמתייחסים לתפקידם ברצינות ובאחריות. המפקדים האלה נתקלים לעיתים בתגובות של התפעלות ושל הפתעה שמשמיעים הן מפקדים בכירים בשירות קבע השייכים ליחידות המרחביות וליחידות ההדרכה והן חיילים שמשתחררים משירות סדיר ומוצבים ביחידותיהם. "זה לא מה שחשבתי", אומרים כל אותם המופתעים.

מפקד של יחידת מילואים נדרש לכאורה לאותם הכלים והתכונות כמו כל מפקד אחר של יחידות סדירות בצה"ל ובצבאות העולם. הוא נדרש להיות בעל יכולת מקצועית, בעל ערכים (ערכי פיקוד, ערכי לחימה, ערכי אנוש אוניברסליים וערכים לאומיים) ובעל יכולות בתחום הניהול והמנהיגות. בתחום המקצועי והערכי לא צריך להיות שום הבדל בין מפקד של יחידה סדירה למפקד של יחידת מילואים, אולם ממפקד של יחידת מילואים מצפים לסוג אחר של מנהיגות ושל פיקוד.

מפקד של יחידת מילואים שרוצה לעמוד בראש כוח יעיל וכשיר - בניגוד גמור למה שמוצג ב"גבעת חלפון" - חייב להבין את טיב המנהיגות שנדרשת ממנו ולעמוד על ההבדלים בינה לבין פיקוד על יחידה סדירה. באחת מפגישותיי עם אחד מהמפקדים של חטיבת המילואים שבה אני משרת הוא קבל באוזניי כי במהלך השנתיים שבהן פיקד על החטיבה הודחו ממנה - לדעתו - מ"מים רבים מדי. הסכמתי עם המח"ט שלי (שהוא איש קבע) אך טענתי כי ההדחות המרובות מצביעות בעיקר על כך שפיקוד על יחידת מילואים הוא מורכב יותר ומסובך יותר מאשר פיקוד על יחידה סדירה. לא כל המפקדים הצעירים של יחידות מילואים מודעים למורכבות הזאת.

בחינה של המנהיגות הנדרשת ביחידות המילואים תגלה כי זו - בניגוד למנהיגות ביחידות סדירות - אינה נשענת במובהק על המשמעת הצבאית ועל השגת ציות בשיטת "שכר ועונש". המפקד במילואים נדרש לנקוט מנהיגות בלתי פורמלית יותר מהמפקד ביחידות סדירות. המאמר בוחן את המאפיינים של יחידות המילואים ואת האתגרים הניצבים בפני מי שמפקדים עליהן בעיתות שגרה ובעיתות חירום. מתוך הבחינה הזאת תעלה השונות המובנית בין הפיקוד על יחידה סדירה לפיקוד על יחידת מילואים.

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן או על "הורדת PDF"

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן: https://bit.ly/3ledAzz