התראה במבחן, יגאל שפי, 2008, 307 עמודים

התראה במבחן, יגאל שפי, 2008, 307 עמודים

התרעה למלחמה היא אחת מהאושיות של תורת הביטחון הלאומי בישראל. בראשית שנת 1960 זועזעו אמות הספים של תורה זו, כאשר מצרים הכניסה בחשאי לחצי האי סיני עשרות אלפי חיילים ומאות טנקים וקרבה אותם לגבול, נכונים לתקוף את ישראל. הדבר נודע למודיעין הישראלי, לצה"ל ולקברניטי המדינה רק בדיעבד והם נאלצו לנקוט בחופזה בצעדי חירום, בכללם גיוס מילואים, כדי לעמוד בפרץ. פרשה חמורה זו, שכונתה "רותם" ושבעוצמתה הפוטנציאלית דמתה לכשל המודיעין ערב מלחמת יום הכיפורים, ושבעקבותיה פרץ עימות חריף בין הרמטכ"ל חיים לסקוב לראש אמ"ן חיים הרצוג, הייתה לאירוע מכונן בתולדות המודיעין הישראלי והשפיעה על תפיסת הביטחון הן בישראל, הן במצרים בחינת הצעד הראשון למלחמת ששת הימים.
הספר התרעה במבחן פורס לראשונה את תולדות הפרשה, תוך תיאור הולדתה של תפיסת ההתרעה הישראלית, פירוט מקורות המודיעין שעליהם היא הסמכה, וניתוח הסיבות לכשל המודיעיני והמבצעי וההתרחשויות מאחורי הקלעים. זהו משמך יסוד להבנת מושג ההתרעה ונקודת מוצא הכרחית לכל המתעניין התולדות ההיסטוריה הבטחונית של המדינה.
הספר מבוסס על תיעוד ארכיוני רחב היקף שנחשף כאן לראשונה.המחבר משלב בספר מרתק זה את היכרותו המקיפה את מערך המודיעין עם מחקר אקדמי מעמיק,שעבורו זכה בפרס רויזמן למחקרי מודיעין.

ד"ר יגאל שפי הוא חוקר ומרצה בהיסטוריה צבאית-ביטחונית ובלימודי מודיעין בתוכנית ללימודי הביטחון באוניברסיטת תל אביב.ספריו הקודמים כוללים את: ההונאה במערכות המדבר המערבי,סיכת מם-מם:המחשבה הצבאית וקורסים לקצינים ב'הגנה' (זוכה פרס יצחק שדה לספרות צבאית) ו-British Intelligence in the Palestine Campaign,1914-1918

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאן