הספר מעלה את מסכת חייו הקצרה ועתירת הפעלים של מייג'ור־גנרל אורד צ'רלס וינגייט, קצין בריטי נועז, אמיץ ורב־תחבולות; מפקד ומנהיג למופת, שזכה לתהילה על פעולתו במערכות שניהל נגד היפנים בבורמה במלחמת העולם השנייה.

אורד וינגייט רכש לעצמו מקום של כבוד בתולדות כוח המגן העברי, הודות לפעילותו הצבאית במסגרת שירותו בארץ־ישראל בשנים 1939-1936, כאשר יזם שיטות פעולה חדשניות בלחימה בטרור הערבי. הוא הקים את פלגות הלילה המיוחדות (SNS), שכונו "פלוגות האש" ושאוישו על־ידי מפקדים וחיילים בריטים, ונוטרים עבריים. על פעילותו בארץ־ישראל ועל אהבת ישראל שבו זכה לכינוי "הידיד".

 

"יצחק שדה אמר עליו [...] כי וינגייט לימד אותנו את המוביליות, את הכושר להלן כארבעים קילומטרים בלילה לצורך מבצע, את ההסחה, את ההפתעה".

ישראל גלילי, ראש המפקדה הארצית של "ההגנה"

"אנחנו מדברים על דוגמה אישית. לא נפגשתי מעולם בעוד דמות צבאית ומנהיג צבאי, אשר השפיע כל כך על חיי, כשם שהשפיע על חיי הרבה מאתנו ועל חיי רבים מן המפקדים בצה"ל, כמו אורד וינגייט [...] דמות זו, שכה הערצנו אותה בימים ההם [...] ושכל אחד מאתנו אוהב אותה עד היום ומעריך אותה".

אלוף אברהם יפה

אברהם עקביה, חבר ארגון "ההגנה" משנת 1933, בוגר הטכניון ורואה חשבון במקצועו. בסוף 1940 נשלח עקביה לחרטום על־ידי מפקדת "ההגנה", לפי בקשתו של וינגייט, ושירת תחת פיקודו. ב־1941, בסיום המערכה באתיופיה, חזר לארץ והצטרף לחי"ל (החטיבה היהודית הלוחמת בצבא הבריטי) בדרגת מייג'ור. במלחמת העצמאות שירת כקצין מבצעים של מחוז חיפה. כעוזרו האישי של וינגייט זכה להערכה רבה על עבודתו. נוסף על תפקידו המוגדר, מילא עקביה תפקידים של קצין אג"ם, קצין שלישות, צפן ומפענח תשדורות; כל אלה בתנאים קשים ולעיתים תחת אש (כפי שכתב וינגייט למפקדה בחרטום). על פעולותיו זכה לצל"ש מהצבא הבריטי ולאות כבוד מקיסר אתיופיה.

אורד וינגייט: חייו ופועלו/אברהם עקביה/ 1993, 282 עמודים

אורד וינגייט: חייו ופועלו/אברהם עקביה/ 1993, 282 עמודים