ספר: המלחמה בתולדות אירופה

המלחמה בתולדות אירופה/מייכל הוארד/ 1985, 180 עמודים

המלחמה בתולדות אירופה/מייכל הוארד/ 1985, 180 עמודים

המלחמה בתולדות אירופה הוא מחקר מופת על מוסד המלחמה כפי שהתפתח בחברה האירופית באלף השנים האחרונות, ועל קשרי הגומלין שבין המלחמה לתמורות הטכנולוגיות, החברתיות והכלליות במרוצת תקופה זו. ייחודו של הספר בכך שהוא ממקם את תופעת המלחמה במסגרות הכוללות של ההיסטוריות הכלכלית, החברתית והתרבותית של התקופה, החל מראשית הפיאודאליזם האירופי ועד לעידן הגרעיני.

תוך כך נפרסת בפני הקורא יריעה נרחבת של התפתחות אמצעי הלחימה ושיטות הלחימה על רקע השינויים המבניים בחברה האירופית. זו הפכה במהלך השנים מחברה אגררית בעלת מוסדות צבאיים העונים לצרכיה, לחברה המונעת למלחמות ביבשת ומעבר לים על ידי מעמד הסוחרים.

ציון דרך מרכזי בהתפתחות ההיסטורית הייתה המהפכה הצרפתית, שבעקבותיה הוקמו צבאות ההמונים והצבאות הלאומיים המוכרים לנו כיום. כל זאת תוך כדי מהפכה טכנולוגית אדירה ששיאה בפיתוח כלי הנשק הגרעיניים.

את ספרו מסיים פרופסור הווארד במסקנה הנחרצת כי "מאז 1945 לא אירע שום דבר שיש בו כדי להצביע על כך שהמלחמה או סכנת המלחמה, חדלה מלשמש כלי מועיל במדיניות הלאומית. אכן, נגד עמים שאינם מוכנים להגן על עצמם, יכול כלי זה להיות מועיל מאוד".

פרופ' מייכל הווארד הוא תיאורטיקן והיסטוריון צבאי בריטי מן החשובים והידועים בעולם כולו. הוא נמנה עם בכירי המרצים באוניברסיטת אוקספורד, ועד לאחרונה שימש כראש המגמה להיסטוריה צבאית באוניברסיטה זו.

לקריאת מאמר שכתב פרופ' הווארד על התיאורטיקן באזיל לידל הארט במלאת שנה למותו לחצו כאן

לקבלת חומרים נוספים מבית "מערכות" לחצו כאןhttps://bit.ly/3ledAzz