קרב ורדן מאז נתחולל, ב- 1916, הפך אגדה וסמל של גבורה. יותר מכל קרב אחר במלחמת העולם הראשונה שימש קרב זה נקודת-מפנה, והשפעתו הייתה עמוקה על תולדות צרפת בעשרות השנים - מכן. 

זו הייתה מתקפה יחידה-במינה בתולדות המלחמה, פרי תכנונו הקר של פון-פאלקנהיין, ראש המטה-הכללי הגרמני. כוונתה הייתה להדוף את הצרפתים לתוך איזור מבצרי ורדן ולהקיז שם את דמם.

פון-פאלקנהיין ריכז לשם כך את העצמה הארטילרית הרבה יותר שרוכזה אי-פעם. הקרב נמשך מ-21 בפברואר עד 18 בדצמבר 1916. אחרי 10 חודשי קרבות עקובים מדם, לא התקדמו הגרמנים אלא מילין אחדים בלבד. שני הצדדים סבלו רבע מליון אבידות. (מכמאה אלף מהם לא נמצא אף שריד).

מחמת אבידותיהם הכבדות של הצרפתים עבר נטל המלחמה מכאן ואילך על שכם הבריטים, ואילו לגרמנים אבדו סיכוייהם האחרונים לנצח במלחמה. המחבר לא הסתפק, כרוב קודמיו, בנקודת- הראות הצרפתית, אלא חקר כהלכה גם את נקודת-הראות הגרמנית ואת התכנית והכישלונות של הצבא הגרמני.

בצד הצרפתי - וזכים לתיאור מובלט תפקידיהם של ז'ופר, דה-קסטלנו ואחרים, ועל כולם - מרשל פטן, גיבור ורדן. ובצד הגרמני - פון-פאלקנהיין, הקיסר עצמו ורבים אחרים. 

בדבריו על הספר, כותב לידל-הארט:

"מצאתי ספר זה מקסים - תמונה חיה של המאבק הנורא, והתיאור הטוב ביותר שקראתי מימי על קרב זה. הדרכים בהם שולט המחבר בחומר ומציג את העדויות - מרשימים ביותר".

 

ורדן מחיר התהילה / אל. הורן /1967 / 348 עמודים

ורדן מחיר התהילה / אל. הורן /1967 / 348 עמודים