ספר: מבלפור עד בווין

כריסטופר סייקס , 01.12.1966

מבלפור עד בווין/כריסטופר סייקס/1966, 360 עמודים

מבלפור עד בווין/כריסטופר סייקס/1966, 360 עמודים

מעטות הן בחינותיה של ההיסטוריה של העת האחרונה ושל ימינו-אנו, שעליהן נכתב כה רבות, ובצורה בלתי מושלמת כל-כך, כמו על תולדות הציונות ותולדות ארץ ישראל בימי המנדט הבריטי. ספרים רבים נכתבו בנושא זה, אולם מעטים מן הספרים הללו נודע להם ערך ממשי לגבי ההיסטוריון ושוחר האמת. ספרו של כריסטופר סייקס "מבלפור עד בווין" שייך לאותם ספרים מעטים בעלי ערך. הספר פותח אשנב דרכו רואה הקורא הישראלי את תולדות השנים הללו בא"י - ואותנו ואת מעשינו בתוכם - לא רק כפי שנראו על ידינו, אלא כפי שנשתקפו בעיני זרים. יש עניין רב ומאלף בכך, ולא רק לגבי העבר בלבד. 

המחבר כריסטופר סייקס (בנו של מרק סייקס, חותם הסכם סייקס-פיקו) נולד ב- 1907. חונך באוכספורד ובסורבון. שירת כפקיד זוטר בשגרירות הבריטית בטהרן. למד בביה"ס למדעי המזרח בלונדון ושב לפרס ולאפגניסטאן ב-1933, לחקור את מלחה"ע הראשונה באזורים הפנימיים של פרס ואסיה המרכזית. 

במלחה"ע השניה שירת במפקדה הראשית של הצבא הבריטי במזה"ת בקהיר, וכן בפרס ובא"י. הועבר ל"שירות האויר המיוחד" וזכה ב"צלב-המלחמה" הצרפתי (Croix de Guerre) ולציון לשבח.

כתב ספרים רבים. ביניהם ספרי מחקר וספרות יפה. ספרו האחרון היה הביוגרפיה המהוללת "אורד וינגייט", שהופיעה בעברית בהוצאת "מערכות".