תורת הכדורגל/לוניה דבורין/ 1958, 119 עמודים

תורת הכדורגל/לוניה דבורין/ 1958, 119 עמודים

"אימון אינו מהדברים הקלים ביותר, שכן אין תפקידו הדרכה מעשית בלבד על מגרש האימונים או המשחקים; ההדרכה היא גם תיאורטית, אבהית, מחנכת ומכינה לקראת מטרה מסוימת, קבועה, וטעות היא לחשוב שב'הדרכה' בלבד מסתיים תפקידו של המאמן. עוד רבים התפקידים המוטלים עליו, החל משמירה על תקינות הציוד וכלה בבעיותיהם האישיות והכאובות של חניכיו".

 

הספר הנו ראשון ויחיד בסוגו בספרות הספורט הישראלית. מחברו, מאמן ותיק ושחקן נבחרת ישראל לשעבר – אשר סיים בהצטיינות קורס מאמנים בהדרכת ג'ק גיבונס – מביא בו בפני הקורא את מיטב הידיעות המקצועיות בשטח זה.

הספר מקיף את כל אשר כדורגלן, מאמן או אוהד, זקוקים לו וחפצים למצוא: לימוד הכדורגל, הטקטיקה ושיטות המשחק השונות. ניתוח התפקידים בקבוצה וחובות השחקנים הממלאים אותם. תלבושתו, הופעתו ומשמעתו של הכדורגלן בפרט ושל קבוצתו בכלל.

הטקסט מלווה צילומיהם של שמונה-עשר שחקני סגל נבחרת ישראל המדגימים, כל אחד בנפרד, ביצוע תרגילי יסוד. כגון: עצירה, בעיטה, נגיחה, הטעיה וכדומה. כמו כן עשיר הספר בתצלומים נוספים, בשרטוטים רבים ובתיאור לקחן של תקריות שאירעו במשחקים בין־לאומיים שנערכו בארצנו.

הספר כתוב בשפה קלה ושוטפת, ומעורר עניין בלב כל המתעניינים בענף ספורט פופולרי זה.

 

זהו אחד הספרים המפתיעים ביותר שיצאו בהוצאת "מערכות". אמנם ניתן למצוא בו תכנים על משמעת, על אימונים, על טקטיקה ותפיסת עמדות, על תחבולות ומבנה הגנה, אבל אין בו מילה על צבא. 

את הספר כתב לוניה דבורין, שהיה שחקן כדורגל ומאמן. ב־1940 התנדב דבורין לצבא הבריטי והיה כדורגלן פופולרי בשורות הבריגדה היהודית. לאחר מכן לחם בשורות האצ"ל. ב־1955 סיים בהצטיינות קורס למאמני כדורגל, ואת התובנות שלו מהקורס העלה על הכתב בספר מקצועי - הראשון שיצא לאור בעברית, ובו כללי המשחק ואורח האימון של משחק הכדורגל. למרות הכל הפך הספר להיות שימושי גם במסגרות צבאיות.