ספר : אסטרטגיה של גישה עקיפה

ב.ה. לידל הארט הוא ללא ספק אחד מהוגי הדעות הצבאיים החשובים ביותר במאה ה־20. במהלך חייו (1970-1895) פרסם עבודות רבות, שעסקו במכלול נרחב של נושאים: החל בטקטיקה חדשה לחי"ר ופיתוח תורת שריון, עבור דרך ביוגרפיות היסטוריות וניתוחים היסטוריים של מלחמת העולם, וכלה בניתוח השלכותיו של הנשק הגרעיני.

מהדורה ראשונה של אסטרטגיה של גישה עקיפה התפרסמה ב־1927. הספר מנתח 100 דורות של מלחמה, ומגיע למסקנה שהיסוד הפסיכולוגי הוא שהכריע בהן. בניהול מלחמה יש לנקוט אותה שיטה לה האויב מצפה פחות מכל; לגישה עקיפה יתרון ברור על הגישה הישירה. באסטרטגיה עשויה הדרך הארוכה ביותר, סחור־סחור, להיות הקצרה ביותר למטרה. הגישה העקיפה היא אמצעי פסיכולוגי ואין להחליפה בגישה העקיפה הפיסית, כלומר באיגוף. דומה שהאסטרטגיה של גישה עקיפה הוא הספר הידוע והחשוב מבין כתביו של לידל הארט. הספר תורגם לעברית ב־1956, והמהדורה שלפנינו – השנייה – כוללת פרק חדש (על הגרילה) אותו כתב לידל הארט למהדורה האנגלית של שנת 1967.

אסטרטגיה של גישה עקיפה, ב.ה לידל הארט, 1956, 478 עמודים

אסטרטגיה של גישה עקיפה, ב.ה לידל הארט, 1956, 478 עמודים

במהלך השנים תורגמו ספרים נוספים פרי עטו של לידל הארט לעברית והתפרסמו ב"מערכות". פרטים נוספים והרחבה על אודותיהם בלינקים המצורפים מטה:

הצד השני של הגבעה

סקיפיו אפריקנו הגדול מנפוליאון

מחשבות על מלחמה

מדוע איננו לומדים מן ההיסטוריה