מי אנחנו?

קצת מידע עלינו

דרך ארוכה עבר כתב העת של צה"ל, שהחל דרכו כביטאון מקצועי של לוחמי "ההגנה", ועד היום. אלפי מאמרים ומאות ספרים יצאו לאור, ושימשו כר פורה להעשרה מקצועית של המפקדים בצבא ההגנה לישראל.

אירועי ה־80 למערכות שאנו חוגגים השנה תחת הכותרת "מערכות - מאז ועד מחר", הם הזדמנות טובה לחדש ולהתרענן. להלן מקצת מהתהליכים, הרעיונות והמחשבות שגיבשנו במסגרת זו: מערכות תשמור על ליבת פעילותה - הוצאה לאור של כתב העת וספרים בנושאי צבא וביטחון לאומי. נשמר את המורשת המפוארת של קודמינו, את המוניטין ואת תו האיכות המקצועי שהטביעו במערכות. נטפח אף יותר את מגוון הכותבים, לצד פתיחת כתב העת לקצינים צעירים יותר - הן כקוראים והן ככותבים. נקפיד על הרלוונטיות של המאמרים לשיח הצה"לי, לצד הנגשה שונה של התכנים - הן באמצעות ראיונות והן באמצעות טורי דעה של גורמים מקצועיים ומדורים חדשים.

שנת ה־80 היא גם השנה שבה הפכה מערכות באירוע חגיגי במעמד הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי מכתב העת וההוצאה לאור של צה"ל לבית התוכן המקצועי של צה"ל לצבא ולביטחון לאומי.

במסגרת מתיחת הפנים עומדת התפיסה שבמאה ה־21 מערכות לא צריך להנגיש את תכניו רק באמצעות הפרינט. לא נוותר על המילה המודפסת, אך במהלך השנה נתחדש באתר תוכן חדש של מערכות, שבין גיליון מודפס למשנהו יפרסם מאמרים וטורי שיופצו לקהלים הרלוונטיים באמצעים דיגיטליים. במקביל, התחלנו להפיק פודקאסטים וסרטוני וידיאו של תכני מערכות, שיוסיפו רב־ממדיות לעולמות התוכן שלנו.

בנוסף נרחיב את כר פעילותנו ונוציא לאור כתבי עת בנושאים שונים שמיועדים לקהלים שונים מהקהל המסורתי של מערכות: "מערכות עורף", "מערכות משפט", "מערכות טכנולוגיה", "מערכות פיקוד ומנהיגות", "מערכות צבא חברה" שיהיה כתב עת אקדמי ואולי גם "מערכות לנוער", שמיועד לדור הבא של מפקדי צה"ל. נוסף על כך, בכוונתנו לערוך אסופה שנתית של מאמרים נבחרים שפורסמו במערכות, ולהוציאם בשפה האנגלית.

כגוף שייעודו הנגשת ידע ופיתוח שיח סביבו ניזום כנסים מקצועיים בנושאים שונים. בשיתוף עם המרכז למחקר ביטחון לאומי INSS קיימנו יום עיון בנושא התמרון היבשתי הרב־זרועי, בעקבות סדרת מאמרים שפורסמה במערכות בנושא זה, ובמהלך השנה ייערכו כנסים נוספים ובהם כנס לציון 100 שנים לארגון "ההגנה", כנס בנושא הפעילות של צה"ל בלבנון בין השנים 2000-1982 ועוד.

אלה הן רק חלק מהתוכניות שלנו לתקופה הקרובה, שיבטאו את שימור העבר במבט אל העתיד.

הדעות והתפיסות המובעות במאמרים, טורי הדעה, קטעי הווידיאו והפודקאסטים, מבטאות את דעתם האישית של הכותבים